İnegöl Belediyesi’nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğindegerçekleştirdiği aileyi ve aile bireylerini geliştirici seminer programları tüm hızıyla devam ediyor.

10 hafta sürecek olan ve bu yıl “Huzurlu Aile Mutlu Gençlik” ana temasıyla yapılacak seminerlerin altıncı haftasında Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşen seminerde, Prof. Dr. Nurullah Genç İnegöllülerle buluştu.

Aynı zamanda Şair ve Yazar olan Nurullah Genç, “Aileyi Ayakta Tutan Dinamikler” konulu seminerde aile yapısının önemini ve değerini anlattı. Programa Kaymakam Eren Arslan, Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminer programında, daha sonra Nurullah Genç “Aileyi Ayakta Tutan Dinamikler” anlatımı için sahneye çıktı.

İnsan dolu kamyonet, trafikten men edilince ortalık karıştı! İnsan dolu kamyonet, trafikten men edilince ortalık karıştı!

Prof. Dr. Nurullah Genç, gençliğin sorunlarını ve çözüm önerilerine değinerek ailenin çok önemli olduğunu, çocuğun kişilik ve karakterinin kazanıldığı temel eğitim yuvası aile olduğunu söyledi. Bugün ailelerde en büyük problemin bireyler arasındaki iletişim eksikliği olduğuna değinen Genç, “Bizi biz yapan değerlerimizdir.

Bugün eğitemediğimiz ya da yanlış eğittiğimiz yavrularımız batılı değerlerle yetiştiği için yaşadığı toplumdan, ailesinden uzaklaştırılmıştır. Birileri bu topraklarda aile yapısının çökertilmesi için ellerinden geleni yaparak aileyi bölüp parçalıyorlar. Aile o kadar önemlidir ki kaybetmeden değerini bilemeyiz. O yüzden medeniyetimizi ve geçmişimizi iyi bilmeli ve çocuklarımıza öğretmeliyiz. En büyük zenginlik mutlu bir aileye sahip olmaktır. Bunun için de ailemize değer vermeli, iyi bir aile bireyleri olmalıyız.”

Kendi hayatından, yaşadıklarından örnekler veren Prof. Dr. Genç, “Eskiden köy odalarında büyükler tarafından sevgi, saygı gösterilir, hikayeler anlatılır, kahramanlık türküleri söylenirdi. Büyükler küçüklere geçmişini anlatır, nasihatler edilirdi. Şimdi geçmişte büyüklerimiz tarafından yapılanlar aile bireyleri tarafından uygulanmıyor. Aile dağılınca iletişim kanalları koptu ve aynı çatı altında yaşansa bile bireyler birbirinden uzaklaştı ve yabancılaştı. İlk kalemiz olan ailemize sahip çıkalım, iletişimi koparmayalım ve ailemizi muhafaza edelim.”

Program sonunda Kaymakam Eren Arslan ile Belediye Başkanı Alper Taban sahneye davet edildi. Salonu dolduran vatandaşlara yönelik kısa birer selamlama konuşması yapan Kaymakam Arslan ve Başkan Taban, Nurullah Genç’e günün anısına hediye takdiminde bulundu.