Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında Ukrayna'da mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyeleri ile ilgili detayları paylaştı. Çavuşoğlu, "Hazırlıklarımız önceden yapılmıştı. Aynı zamanda vatandaşlarımıza tek tek telefonla da ulaşıyoruz. 16 bin vatandaşımıza tek tek ulaştık" ifadelerini kullandı.

Balıkçılık OSB Malatya'ya değer katacak Balıkçılık OSB Malatya'ya değer katacak

Türk vatandaşları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardından Tahliye edilmeye başlanıldı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının 2 otobüsle karayolları üzerinden Türkiye’ye tahliye edildiğini açıkladı.

Türkiye’den iş seyahati amacıyla geldiği Ukrayna’da mahsur kalan Tayfun Aydın, tahliye hakkında, “Türk Konsolosluğunda 2 gün kaldık. Bugün 2 otobüs geldi ve Kiev’den yola çıktık. Otobüsle Romanya üzerinden Türkiye'ye, İstanbul’a gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, TAHLİYEYLE İLGİLİ DETAYLARI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV'de Ukrayna'daki Türk vatandaşlarının tahliyesi ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"VATANDAŞLARIMIZA TEK TEK ULAŞTIK"

Hazırlıklarımız önceden yapılmıştı. Aynı zamanda vatandaşlarımıza tek tek telefonla da ulaşıyoruz. 16 bin vatandaşımıza tek tek ulaştık. Türk Hava Yolları ile temas halindeydik. Fakat bu saldırıdan sonra hava sahası kapalı olduğu için, aynı şekilde denizden de tahliye yapamıyoruz. Otobüslerle karadan tahliye ederek başlattık. Lviv'de yaşayan vatandaşlarımız Polonya'ya doğru geldiler. Misyonlarımızı vatandaşlarımız sorunla karşılaşmasın diye sınır kapılarına gönderdik.

Harkiv bölgesinde mesela 500 vatandaşımız var. Bunların çoğunluğu öğrencilerden oluşuyor. Odesa bölgesinde de yaklaşık 500 civarında. Donbas bölgesinde ise 250 civarında öğrenci vardı. Ülkede 20 bin civarında Türk vatandaşımız vardı. Daha önce yaptığımız duyurularda 4-5 civarında vatandaşımız dönmüştü.

"NE OLURSA OLSUN DİYALOGDAN YANAYIZ"

Bir taraftan temasları sürdürürken uluslararası platformlarda da düşüncelerimizi iletiyoruz. Buradan çeşitli kararlar çıkıyor. Bugün özellikle NATO'nun açıklaması net. Tek ses çıkması önemli. Tüm NATO üyesi ülkelerin düşüncesini yansıtan bir açıklama gerçekleşti. Daha önce Kırım'ın illegal ilhakını tanımamıştık. Diyalogun kopmasını istemiyoruz. Ne olursa olsun diyalogdan yanayız. Ukrayna ve Rusya liderleri de yan yana gelmeyi konuşuyor. Batı'nın ya da uluslararası toplumun iyi bir sınav vermediği ortada. Bu saldırı önlenebilseydi iyi bir sınav verilmiş olurdu. Elbette bu süreçten alınacak dersler var. Sadece yaptırımlardan bir sonuç alınamayacak. Biz başından beri söylüyoruz; uluslararası sistem beklentileri karşılamıyor. Cumhurbaşkanımızın, "Dünya 5'ten büyüktür" sözü buradan çıkıyor.

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ

Türkiye her zaman uluslararası hukuktan yana olmuştur. Montrö Anlaşmasının hükümleri de gayet açıktır. Türkiye bir savaşın içindeyse buradan geçişler tamamen Türkiye'nin kontrolünde oluyor. Savaşan taraflar varsa net söyleniyor. Savaşan ülkelerin gemilerinin boğazdan geçişine izin vermeyebilir. İstisna ise 19. madde yer alıyor. Ülkesine dönmek isteyen gemiler boğazdan geçebiliyor. Hukuken bunun tanımının yapılması gerekiyor. BM ve NATO belgelerinde savaş tabiri kullanılmış değil. Halkın tabiriyle savaş ortada var. Şu anda hukukçularımız, askerlerimiz, arkadaşlarımız Ukrayna'dan talep geldikten sonra değerlendiriyoruz.

PUTİN'İN UKRAYNA ORDUSUNA DARBE ÇAĞRISI

Putin, özellikle askere darbe yapması çağrısında bulundu. Bizim bu kabul edeceğimiz bir şey değil. Darbelerden, darbe girişimlerinden çok çekmiş bir ülkeyiz. Doğru bir çağrı değil. Bir taraftan masaya oturmaya hazırız. Biz demokratik yollarla, halkın iradesiyle seçilmiş hükümetleri destekleriz. Ukrayna'yı kimin yönetmesi gerektiğini Ukrayna halkının karar vermesi gerekiyor. Şu anda da Libya'da mevcut başbakan var. Yeni gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.