Prof. Dr. Mustafa Kara’nın konuk olduğu söyleşi programında bu hafta ‘Mevlana ve mevlevilik’ konuşuldu.

Bursa'da Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri’nin vuslatının 748’inci yıl dönümü anısına Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara’nın konuk olduğu söyleşi programı, Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. 

Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, 800 yıllık ‘gönlü dünya kadar büyük’ Mevlana enerjisini anlatabilmenin önemli ve hassas olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kara, bununla birlikte Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi önemli şahsiyetlerin ‘birileri tarafından’ toplumla tanıştırılması, buluşturulması gerektiği ifade etti.

1468382-bursa-buyuksehir-de-mevlevilik-konusuldu-61bc27df847ad

Mevlana’nın birçok eserinin yayınlandığını, bunlardan en önemlisinin ise Mesnevi olduğunu kaydeden Kara, 2 bin 500 beyit, 5 bin mısradan oluşan eserin ‘mesnevihanlar tarafından ezberlenerek’ 19’uncu yüzyılda İstanbul’da bulunan beş mevlevihanede okunduğunu anlattı.

Bursa'da korku dolu anlar! Bursa'da korku dolu anlar!

Prof.Dr. Kara, konuşmasının son bölümünde ‘UNESCO’nun 40. genel konferans kararıyla’ 2021 yılının Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran ve Yunus Emre’yi anma yılı olarak kabul edildiğini vurgulayarak, UNESCO kararının önemine dikkat çekti.