Çin’i etkisi altına alan Omicron BA.2 varyantı hakkında uzmanlar, Türkiye açısından risk olmadığını, ancak varyantın açık bulduğunda hızla yayılabileceğini söyledi.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, Türkiye ve Avrupası genelinde Kovid-19 vaka sayıları düşmeye devam ederken, Çin’i etkisi altına aldığı belirtilen Omicron BA.2 varyantı ile ortaya çıkan görüntüler tartışma yaratıyor. Milliyet’e konuşan uzmanlar, son günlerde özellikle sosyal medya üzerinden Çin’den yansıyan bir takım görüntülere ihtiyatla yaklaşılması gerektiği uyarısında bulunurken, halihazırda Türkiye açısından riskli bir durum olmadığını söylediler.

BA.2 muamması! Çin'de yayılan varyant Türkiye için tehdit mi?

Prof. Dr. Vedat Bulut, BA.2’nin Omicron’un alt varyant türü olduğuna dikkat çekerken, “Çin’de çekildiği öne sürülerek sosyal medyadan servis edilen bir takım görüntülerin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Söz konusu ülkede Kovid-19 hastalarına adeta suçluymuş gibi müdahale edildiğini gösteren videolar saçmalıktan başka bir şey değil. BA.2 varyantının adeta ebola gibi lanse edilmesi de doğru değil.

Dikkat! Tuz stres yapıyor... Dikkat! Tuz stres yapıyor...

Dünyayı etkisine alacak bir başka alt veya yeni varyant konusunda şu an için net bilgimiz yok. Dün Pekin’deki meslektaşlarımla yaptığımız görüşmede Çin’deki vaka artışının Avrupa ülkeleriyle aynı oranda seyrettiğini öğrendim. Sanki bir el Çin’deki durumu abartarak, çarpıtarak servis ediyor. Türkiye’yi etkileyecek olumsuz bir tablo henüz söz konusu değil” diye konuştu.

HIZLICA YAYILABİLİR

“Çin’den yansıyan bir takım görüntüler ve söylentilere ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum” diyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise şu görüşleri sıraladı:

“Çin polisinin insanları jelatine sardığı veya sanki suçluları yakalarmış gibi Kovid-19 hastalarını gözaltına aldığı görüntülerin, sağlık sorunuyla ilintili olabileceği izlenimi edinemedim. Ancak ülkede Omicron BA.2 varyantının yükselişe geçtiği aşikar. Türkiye’de son dalgada Omicron BA.1 varyantının etkisini görmüştük. Çin’deki salgın kontrol altına alınamaz ve Avrupa’ya doğru yayılırsa önümüzdeki günlerde BA.2 varyantının BA.1 varyantına karşın baskın hale gelmesi mümkün olabilir.


BA.2’nin klinik seyri ağır bir tablo oluşturmasa da hızla yayılma özelliği önümüzdeki günler için dikkatli olunması gerektiğine işaret ediyor. Hem Türkiye’de hem Avrupa’da salgının ateşi sönmüş olsa da sekanslama çalışmalarının aralıksız sürdürülmesi gerekiyor. BA.2 en ufak bir açık bulursa hızlıca yayılabilir. Dikkatli olmamızda yarar var.”