CHP Eski Bursa Milletvekili Kemal Demirel, orman yangınları hakkında yetkililere erken uyarıda bulundu.

"Maalesef Orman Bakanlığı'nın geçen sene 1 tane bile yangın söndürme uçağı yokmuş"

DEMİREL'DEN BAKAN'A YANGIN UYARI MEKTUBU

Soylu'nun talimatıyla, 81 İl Valiliği'ne uyarı gönderildi! Soylu'nun talimatıyla, 81 İl Valiliği'ne uyarı gönderildi!

22 ve 23'ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye mektup göndererek, geçen yılki eski Bakan Bekir Pakdemirli'nin devletin envanterinde 1 tane bile yangın söndürme uçağının bulunmadığı sözünü sorguladı. Orman yangını çıkması durumunda bu yangını söndürmekle görevli Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 1 tane bile yangın söndürme uçağının bulunmamasının yanı sıra yangın söndürme uçağı kiralayan Türk Hava Kurumu'nun da Bakanlığın düzenlediği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinden devre dışı bırakılmasını bir kez daha gündeme taşıyan Demirel, Vahit Kirişçi’ye THK envanterindeki aynı marka-model uçakların Avrupa da uçmaya ve yangın söndürmeye devam ettiğini hatırlattı.

Orman yangınlarında önceliğin ülkemize ve kamu kurumlarımıza ait uçakların kullanılmasına verilmesi gerektiğini kaydeden Demirel, “THK’nın yerine yabancı ülkelerden şimdiye kadar kiraladığınız yangın söndürme uçaklarına ne kadar para ödendi?" diye sordu.

"ZAMANINDA TEDBİR ALINSA, ORMAN YANGINLARI BU DENLİ YAYILMAZDI"

22 ve 23'ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Tarım ve Orman Bakanı'na gönderdiği mektubun tam metni şöyle:

"Yetişmesi yıllarca süren ormanlarımız maalesef çıkan yangınlarla birkaç gün içinde yok olup gitmektedir. Ayrıca bu yangınlarda ormanlarımızla iç içe yaşayan yaban hayvanları da yanıp ölmüştür. Aynı zamanda orman ürünlerinden yararlanan orman köylerimiz de yok olmuştur. Tarımsal ürünlerin yanı sıra küçükbaş-büyükbaş evcil hayvanlar ve meyve ağaçları da yanıp kül olmuştur. Maalesef orman yangınıyla mücadelede yaşamını yitiren vatandaşlarımız ve görevlilerimiz de olmuştur.

Yüreklerimizin yandığı tarifi imkânsız acılar içerisindeyiz. Eğer gerekli tedbirler zamanında alınmış olsaydı çıkan orman yangınları bu denli yayılmazdı. Eski bakan Sayın Bekir Pakdemirli açıklamalarında ‘Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok’ demişti.”

demirel-2

“GÖREVE GELİR GELMEZ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI SATIN ALMAYI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?”

“Sayın bakanım geçen yıl yaşadığımız ve ülkeyi acıya boğan yangınların yaşanmaması için acilen tedbirlerin şimdiden alınması gerekmektedir.

1.Göreve geldiğiniz günden buyana bu önemli eksikliği gidermek üzere yangın söndürme uçakları satın alma girişiminde bulundunuz mu? Bununla birlikte hükümetin bütçe kaynaklarından bakanlığa ait bir yangın söndürme filosu oluşturmayı talep ettiniz mi?

2.Bir yangın söndürme uçağının maliyeti ne kadardır?

3.Şimdiye kadar yurt dışından kiraladığınız yangın söndürme uçaklarına ne kadar para ödendi?

4.Artan küresel ısınma ile birlikte orman yangınına yol açacak her türlü sebep ve sabotaj ihtimaline karşı İçişleri, Milli Savunma, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma Bakanlıkları ile birlikte Acil Eylem Planı yaptınız mı?

5.Orman köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza orman yangınına nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda yeterli eğitim verilmekte midir?

6.Orman muhafaza memurlarının sayısı yeterli midir?

7.Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçaklarının kiralanmama sebepleri nelerdir?

8.Mevcut yangın söndürme uçaklarının 4'ünün uçmaya hazır olduğunu, 2 sinin de bakım ve onarım sonrası uçabileceği açıklaması yapan Eski THK Kayyum Heyeti Başkanı ve yeni atanan Kayyum Heyeti Başkanı ile THK'ya ait yangın söndürme uçakları ve bakım onarımı ile ilgili son durumunu ve bu uçaklardan yararlanmak için görüşme ve çalışma yapıldı mı?

9.Geçen yıl çıkan büyük orman yangınında maddi manevi zarara uğrayan vatandaşlarımızın verilen vaatler doğrultusunda mağduriyetleri giderildi mi?”

yangin-3