55 milyon dolarlık kredi borcunu ödeyemediği gerekçesi ile uzun zamandır mâli sıkıntılar yaşayan SsangYong, bu finansal sorunlar sebebi ile geçtiğimiz yıl iflas koruma istemişti.

SsangYong, çatısı altında toparlanacağı yeni bir alıcı arıyordu. Elektrikli araç üreticisi Edison Motors liderliğindeki bir konsorsiyum ise, Seul İflas Mahkemesi'nin onayını takiben, güç durumdaki Güney Koreli firma SsangYong Motor'u satın satın almak için harekete geçerek teklif sundu. Taraflar arasındaki görüşmeler önümüzdeki ay sonuçlanacak, eğer her şey yolunda giderse satış gerçekleşecek.
Korean Herald'ın bildirdiğine göre, Kore Kurumsal Yönetim Geliştirme (KCGI) fonunu da içeren konsorsiyumun, borçlu SsangYong Motor'u 305 milyar won (254,65 milyon $) karşılığında satın alacak.

Şirket SsangYong'u satın alarak binek araç pazarına geçiş yapıp bu alanda seri üretim yapmayı planlıyor. Söylentiler doğru ise, şirketin satın alma işleminden sonra SsangYong Motor'u yeniden ayağa kaldırmak için 800 milyon dolar civarında yatırım yapması planlanıyor.

Gözler 'Merkez'in Şubat ayı faiz kararında! Gözler 'Merkez'in Şubat ayı faiz kararında!

1954 yılında kurulan ve Güney Kore'nin en büyük dördüncü otomotiv firması olan SsangYong'un, yaklaşık 10 yıl önce de iflasın eşiğine geldiğini, ancak şirketin yüzde 75'inin Hintli Mahindra tarafından alınması ile faaliyetlerine devam edebildiğini ayrıca hatırlatalım.

Kaynak: Haber Global