Emlak vergisi ödemeleri yıl içinde iki kez gerçekleştiriliyor. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde sona erecek. Ödemeyenler için gecikme cezası uygulanacakken muaf olup ödeyenler parasını geri alabilecek.

Emlak vergisi ödemelerinin ilk taksitleri için süre 31 Mayıs'ta sona eriyor. Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin ödemeleri internetten de yapılabilecek.

İkinci taksitleri kasım ayında ödenen emlak vergisini kaçıranlar ise geciken taksit ya da ödeme için her ay için belirlenen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. 

2 TÜR EMLAK VERGİSİ BULUNUYOR

Sahip olunan gayrimenkul ya da taşınmaz için tahsil edilen emlak vergisi iki çeşit olarak belirleniyor.

- Apartman, daire, iş yeri, müstakil ev gibi yapılarda bina vergisi veriliyor.
- Arsa ve arazi sahipleri ise arazi vergisi ödüyor.

Verginin miktarı ise mülkün cinsine, genişliğine ve bulunduğu şehre-ilçeye göre değişkenlik gösterir.

KİMLER MUAF TUTULUYOR

Yılın ilk Finansal İstikrar Raporu açıklandı! Yılın ilk Finansal İstikrar Raporu açıklandı!

Emlak vergisinden bir mülkü olan ancak mülkü dışında başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler muaf tutulur.

Ayrıca brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul ya da hisse sahibi olanlar da vergiden muaf. Buna rağmen ödeyenler ise 5 yıla kadar geri ödeme alabiliyor.

Öte yandan, köylerde de tarım işletme binaları, içmeler, hamam, çamaşırhane, değirmenler ve köy odaları ile soğuk hava depoları ve kaplıcalar da muaf kabul ediliyor.