Son derece bulaşıcı bir virüs olan HPV, aktif cinsel hayatı olan her 4 kişiden 3’ünde görülebiliyor. Virüs, basit rahatsızlıkların yanı sıra kansere de yol açabiliyor.

 Human papilloma virüsünün (HPV) cilt teması ile kişiden kişiye bulaşabildiğini belirten Medicana Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cevdet Karataş, HPV’nin yüzden fazla tipi olduğunu söyledi. Bunların 30 tanesinin erkek ve bayanlarda genital bölge enfeksiyonlarına yol açtığını ve cinsel temasla bulaştığını, "HPV çok sık görülen bir virüstür. Bazı araştırmacılar cinsel yaşantısı olan her 4 kişiden 3’ünün hayatının bir döneminde genital HPV enfeksiyonuna yakalanacağını söylemektedir."

HPV virüsünün yayılmasında cinsel ilişkinin şart olmadığını, "HPV en çok vajinal, anal ve oral ilişki yoluyla yayılır, ama enfeksiyon oluşması için cinsel ilişki olması şart değil. HPV cilt teması ile bulaşır ve yayılır. Cinsiyeti ne olursa olsun enfekte olmuş bir kişiyle cinsel temasta bulunmak virüsün en sık görülen bulaşma şeklidir. Bir çok diğer cinsel yolla bulaşan hastalık gibi genital HPV enfeksiyonu da çoğunlukla belirti vermez."

HPV’nin kansere yol açabileceğini, "HPV’nin 20 türü genital siğillere yol açar. Bu siğiller vajinanın içinde ya da dışında ve penisin üzerinde çıkar. Bu bölgelerin yakınındaki cilde de bulaşabilir. Genital siğiller anüste, vulvada ya da rahim ağzında da oluşabilir. HPV’nin 15 türü anüs, rahim ağzı, vulva, vajina ve penis kanseri ile ilişkilidir. Baş ve boyun bölgesi kanserlerinde yol açar. Bunlar HPV’nin yüksek riskli tipleri olarak bilinir."

Ağrıları hafifletmesiyle bilinen en iyi 9 gıda! Ağrıları hafifletmesiyle bilinen en iyi 9 gıda!

HPV’den korunma yolların olduğunu, "HPV türlerinin bazıları aşı ile önlenebilir. Bunun dışında HPV enfeksiyonu risklerini azaltmak için tek eşli olmak, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak gerekir. Prezervatif HPV virüsüne karşı yüzde 100 koruma sağlamaz. Prezervatifin kaplamadığı enfekte olmuş bölgelere temas ile bulunabilir."