17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü çerçevesinde İznik Gölü kıyısındaki Orhangazi piknik alanı iskelesinde gerçekleşen toplantıya CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, il-ilçe kadın kolları yöneticileri katıldı.

69d2f60c782c2ccfeaad5a6419d1d92edd0ceb1b

İznik Gölü’nün yıllardır doğaya düşmancasına devam eden bilinçsiz kullanım ve ilgisizlik nedeniyle bir doğa cinayetine kurban gitmek üzere olduğunu vurgulayan CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş“Gözümüzün önünde işlenen bu doğa cinayetini kimse üstlenmiyor. Bilesiniz ki, bu göl kuruyup gittiğinde bile kimse sorumluluğunu almayacak” dedi.

920eef1e903a9e6e3faf8e8fb114a87ab091d7b8

“BUNCA KİRLETİCİ VAR, GÖL NASIL ÜSTESİNDEN GELSİN?”

Okumuş’un açıklamasından satır başları şöyle:

“Bizler, CHP Kadın Kolları olarak bugünden bir kez daha tekrarlıyoruz. Milyonlarca metreküp su hakkı olduğunu iddia edip borularla su çeken ve bunu Gemlik Serbest Bölgesi'ne de sattığı konuşulan sanayi tesisi; gölü besleyen akarsulara baraj yapan DSİ; kontrolsüz tarımsal ilaçlama yapan üretici ve bunlara göz yuman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; göle dolgu yapan belediye başta olmak üzere birçok fail var. Bunca sıkıntının üzerine göl civarında açılan taş ocakları, maden çalışmaları ve Yenişehir Kirazlıyayla köyündeki maden zenginleştirme tesisine su aktarma çabaları da sorunlara tuz biber ekiyor. İznik Gölü bunca sorunun üzerinden nasıl gelebilir?”

72e909c6395375f69ac87769e06fa8a536e8ef55

“GÖL SUYU KULLANIMI CİDDİYETLE DENETLENMELİDİR”

“Bugün gelinen noktada bir yandan olası iklim krizi, kuraklık ve kıtlık tehlikesi gün be gün büyürken, bütün bunları görmezden gelerek, kendi doğa kaynaklarımıza karşı nasıl bu kadar acımasız olabiliyoruz? Üstelik yakın gelecekte nüfus artış etkenleri başta olmak üzere tatlı su kaynaklarının azalıp kirlenmesi nedeniyle, ülkemiz de su kıtlığı yaşaması muhtemel ülkeler arasında, sayılırken, bir an önce kendimize gelip gereken tedbirleri almak zorundayız. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli Dördüncü Değerlendirme Raporu'na göre Türkiye, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek bölgeler arasında bulunan Akdeniz Havzası'nda yer almaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin su kaynakları için hassasiyet gösterilmeli ve İznik Gölü'ne sahip çıkılmalıdır. Hatırlanacaktır, Cargill 20 yılı aşkın süredir Bursa’nın gündeminde bulunuyor. Son imar planı değişiklikleriyle yine kayrılan Cargill'in su tüketimi yeniden değerlendirilmelidir. Stratejik yeraltı sularının, insan sağlığına zararlı nişasta bazlı şeker üretimi için kullanılmasının önüne geçilmelidir. Bu yapılmadıkça su kaybının engellenmesi mümkün değildir.”

cf2f18b21824dee589dbb1545552e5764023343a

İZNİK GÖLÜ SUYU, 4. SINIF KİRLİ SUYA DÖNÜŞTÜ, TEDBİR ALINMALIDIR”

“Göl suyu zirai ilaç kirliliği açısından 4. sınıf, yani kirli su olarak nitelenen, balık ve bitkilerde ağır metal kirliliği tespit edilen İznik Gölü’nün zirai ilaçlarla kirlenmesinin önüne geçecek tedbirler düşünülmelidir. Maalesef belirtmek zorundayız ki, Bursa’yı, Orhangazi’yi, İznik’i yönetenler İznik Gölü ve havzasındaki bu olumsuz gelişmelerden direkt sorumludurlar. Su ticari bir meta değil, tüm canlılar için bir haktır. Bu bakış açısı eşliğinde, çocuklarımıza sağlıklı bir dünya bırakabilmek için eksizsiz önlem alma sorumluluğumuzu hatırlamalıyız.”