Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi;

"Saat 12.46’da ihbarı alınan orman yangınına aynı saat 12.59’da ilk müdahale yapılmış ve söndürme çalışmalarına başlandı. Saat 13.53 itibarıyla yangının ilerleyişi durdurulmuş ve etrafı tamamen çevrilmiştir. Yerleşim yerlerine herhangi bir tehdidi kalmamıştır. Saat 15.00 itibarıyla yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Müdahale çalışmalarına toplam 2 helikopter, 8 arazöz, 9 su tankeri, 1 ilk müdahale aracı, 5 hizmet aracı toplam 25 araç ve 87 personel görev yaptı. Yangın sebebi ile herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayı meydana gelmedi."

A W236666 02

Baraklı Mahallesi'nde yaşayan köylülerden kimi kendi traktörü ile söndürme çalışmalarına destek verdi. Kimi de eline kürek alarak çalışmalara kaldı. Köylü kadınlar ise evde yaptıkları ayranlar bahçelerinden topladıkları erik ve kirazlar ile yangın bölgesine giderek ekiplere ikramda bulundu.


Eşinin de itfaiyeci olduğunu ifade eden Azime Ay, "Bende boğazları yanmıştır, dumandan etkilenmişlerdir diye kiraz ile su getirdi. Eşimde itfaiyeci. Bursa şehir merkezinde yaşıyorum. Burada kiraz bahçemiz var. Yangını duyunca yardımımız olsun diye koştuk geldik. Tüm ekiplere kiraz ve su veriyorum" dedi.
A W236629 10

Bursa Valiliği vatandaşların duyarlı olmaları konusunda ise şu cümlelere yer verdi;

"Orman yangınlarına karşı vatandaşlarımızın duyarlı olmaları büyük önem taşımaktadır. Valiliğimizce yasaklanan ormanlık alanlara girmemeleri, kesinlikle anız yakmamaları, bağ, bahçe ve sera temizlik işlerinde ateş kullanımından kaçınmaları, yol kenarlarına yangına neden olabilecek çöp, sigara izmariti gibi maddeleri bırakmamaları, uyarılara dikkat etmeleri ve görülen olumsuzlukları 112 Acil Çağrı Merkezi’ne iletmeleri konusunda vatandaşlarımızı duyarlı ve dikkatli olmaya davet ediyoruz."

A W236666 03

Arkeopark, Bursa turizmine güç katacak Arkeopark, Bursa turizmine güç katacak

A W236666 04

Kaynak: iha