Aktif Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinden faydalanarak geliştirdiği akıllı madencilik çözümü ile fark yaratan Wipelot, iş süreçleri ve ortamlarında anlık takip olanağı sunmanın ötesinde dijital bir yönetim anlayışı ortaya koyuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerine göre en tehlikeli iş kolları arasında yer alan madencilik sektöründe çok fazla iş kazası yaşandığına dikkat çeken Wipelot CEO’su M. Rifat Ok, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında açıklamalarda bulunarak bu konudaki yaklaşım ve çözüm önerilerini paylaştı.

Bilgi, teknoloji, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetimi gerektiren dünyanın en zor ve riskli işleri arasında yer alan madencilik sektöründeki kaza istatistikleri incelendiğinde iş kazalarının belirgin şekilde arttığı gözlemleniyor. İş güvenliği açısından anlık takibin büyük önem arz ettiği madencilik sektöründe yoğun olarak tercih edilen Wipelot IoT çözümleri; verimlilik ve kârlılığın artırılmasını, maden operasyonlarının daha güvenli ve etkin gerçekleştirilmesini, iş kurallarına uyulmasını sağlayarak iş kazalarının önlenmesini, büyük veri ve raporlama sistemleri ile yeni yönetim sistemleri sağlanmasını ve böylelikle rekabet gücünün artırılmasını hedefliyor.

Akıllı madencilik sistemleriyle operasyonel verimlilik ve güvenlik üst düzeyde

Her yıl 4 Aralık tarihinde kutlanan Dünya Madenciler Günü dolayısıyla açıklamalar yapan Wipelot CEO’su M. Rifat Ok,gelişen teknolojiye rağmen madenciliğin hala dünyanın en zor operasyonlarından biri olarak kabul edildiğine ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerine göre madencilik sektöründe çok fazla iş kazası yaşandığına dikkat çekti. Endüstri 4.0 kapsamında dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ve gelişmelerin önünün açılmasıyla madencilik sektöründe de dijital dönüşümün hızlanması gerektiğini söyleyen Ok, tehlikeli iş kolları arasında ilk sırada yer alan madencilik sektörünün ihtiyaç ve dinamikleri doğrultusunda geliştirdikleri entegre çözümler hakkında şu bilgileri aktardı:

“Madencilik sektörüne özel entegre bir IoT-RFID çözümü olan Wipelot Smart Mine, gerçek zamanlı konum takibi (RTLS) ve yapay zekâ (AI) teknolojilerini birleştirerek personel güvenliği, görünürlük ve izlenebilirlik sağlıyor. Sistem; personellerin konumlarını belirleyen, değerlendiren ve acil durumlarda anında bilgiyi gerekli noktalara ileten personel iş güvenliği ve takibi modülünün yanı sıra araç, iş makinesi, motorlu ekipman konum ve durum takibi, ekipman yönetimi ve takibi, saha içerisinde işçi ve ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaları önleyen çarpışma uyarı sistemi, veri analizi ve yapay zekâ çözümleri gibi farklı modüller içeriyor. Trafik sinyalizasyon sistemi ile maden sahaları içindeki trafik akışını düzenleyen Wipelot Smart Mine, madencilik sektöründeki komplike iş süreçlerini kolay kontrol edilebilir ve verimli hale getiriyor. Görev atama ve yönetimini de dijitalleştiren bu uygulama, çevresel izleme özelliğiyle dikkat çekiyor. Kurulumu oldukça kolay olan Smart Mine, örgüsel ağ yapısı sayesinde kurulum maliyetlerini düşürüyor. Kullanım açısından da kullanıcı dostu olan bu teknoloji, tek bir platform üzerinden birden fazla uygulamayı çalıştırabilme özgürlüğü sağlıyor.”

Elektrik olmadan 12 saat kesintisiz çalışma imkânı sunuyor

Maden ortamlarındaki riskli durumların oluşmasını engellemek ve madenlerdeki iş süreçlerinin daha kontrollü ve kolay ilerlemesini sağlamak için birçok avantaj sunduklarını ifade eden Rifat Ok; “Wipelot’un madencilik sektöründe yüksek verimlilik ve güvenlik sağlayan uygulaması, birçok rakipsiz özelliğiyle öncü olmayı hedefliyor. Acil durumlarda elektriksiz 12 saat çalışabilen bu uygulama; hareket sensörü, panik butonu ve çeşitli sensör seçenekleri içeriyor. Tehlikeli gazlar, toz, sıcaklık, ekstansometre gibi donanımlar ile çevresel parametreleri izleyen teknoloji, saha güvenliğini de maksimum seviyeye çıkarıyor. Gelişmiş güvenlik özelliklerinin yanı sıra gerçek zamanlı yönetim gibi fonksiyonlarıyla fark yaratan Wipelot Smart Mine çözümü, cevher çıkarma süreçlerini uzaktan yönetme imkânı sunarak sürece mobilite ve esneklik kazandırıyor. Doğru veriyi sağlama konusunda çok başarılı olan bu çözüm, yüksek doğruluk payı sayesinde hata riskini minimize ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Wipelot Hakkında

Türkiye’nin endüstriyel IoT alanında üretim yapan öncü teknoloji şirketi Wipelot, kuruluş tarihi olan 2005 yılından bu yana dijital dönüşümün temelini oluşturan gerçek zamanlı kişi, ekipman ve ortam izleme alanlarında yazılım, donanım ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Endüstri 4.0 evresinin yapıtaşı olan endüstriyel IoT, RTLS (Real Time LocationSystem-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi), RFID (RadioFrequencyIdentification-Radyo Frekanslı Tanıma), UWB (Ultra WideBand- Ultra Geniş Bant), mobil teknolojiler ve iletişim teknolojileri alanında yoğun Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren şirket, yüzde 100 yerli ürünler üretiyor. Global şirketlerin ve Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu konumundaki firmaların dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlayan gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile öne çıkan Wipelot; otomotiv, beyaz eşya, metal, enerji, gıda, sağlık, ilaç, kozmetik ve tekstil gibi sanayi kollarının yanı sıra madencilik, inşaat, havacılık, savunma sanayi gibi pek çok farklı sektöre yüksek katma değer sunuyor. Sahadan alınan gerçek zamanlı verilerden yola çıkarak analiz gerçekleştiren Wipelot; personelleri, araçları, iş makinelerini, ekipmanları, yarı mamul ürünleri ve riskli çalışma ortamlarının sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi değerlerini anlık olarak takip ederek verimlilik ve iş güvenliği sağlıyor. Wipelot’un Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) ile donanım ve çözüm üreten dünya çapındaki teknoloji firmalarının bir araya geldiği Omlox, UWB Alliance ve FiRa Consortium üyelikleri de bulunuyor. Cirosunun büyük bir kısmını Ar-Ge’ye ayıran şirket, Tasarım Merkezi olma statüsüne sahip. 2019 yılında bir yapay zekâ (AI) şirketine ortak olan Wipelot, işletmelerin özel ihtiyaçlarına yanıt veren AI-Native çözümler de geliştiriyor. 2020 yılını pandemiye rağmen yüzde 50 büyüme ile kapatan ve 2021 yılı için büyüme hedefini yüzde 60’a çıkaran şirket, çalışan sayısında da yüzde 20'lik bir büyüme bekliyor. İhracatını da bir önceki yıla göre yüzde 50 artıran Wipelot; ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Kanada, Hindistan ve Katar başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Wipelot, 2021 yılında Avrupa ve Amerika pazarlarındaki yurt dışı satış faaliyetlerinin yanı sıra hedef pazarları arasına aldığı Ortadoğu ülkelerinde de adından söz ettiriyor. Halihazırda dünyanın önde gelen firmalarına gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile çözüm sunan Wipelot, RTLS (konum belirleme), ISG (iş sağlığı ve güvenliği) ve SafeZone (iş makinesi-yaya ve iş makinesi-iş makinesi çarpışma önleme sistemi) alanlarında dünya markası olmaya odaklanmış durumda.