Özgen Karadayı'nın Mete Megrel ile yapmış olduğu röportaj şu şekilde;

Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz çok teşekkür ederiz. Ben çok iyi tanıyorum ama okuyucularımız için Mete Megrel’i biraz daha detaylı tanıyabilir miyiz?  

·        Rica ederim, severek takip ettiğim bir siteye konuk olmak benim için mutluluk verici. Basketbol kariyerim Bursa DSİ Nilüferspor Kulübü’nde başladı. Babam, Saruhan Megrel, bir dönemin efsane Basketbol İl Temsilcisi olduğu için evimizde Basketbol hep birinci sırada bir konuydu zaten.  Babam elime daha   5-6 yaşlarında topu elime tutuşturdu. O gün bugündür Basketbol hep hayatımın en önemli parçası oldu. İki kız babasıyım. Megrel Tekstil ve ALD Tekstil isimli sahibi olduğum firmalarım ile de uzun süredir Tekstil piyasasında çalışıyorum. Yıllardır beraber Basketbol oynadığım her biri kendi sektörlerinde Bursa’nın önde gelen isimlerinden oluşan müthiş bir arkadaş gurubum var. Bu arkadaşlarla birlikte kurduğumuz Megrelspor çatısı altında yenilmez armada Veteran Basketbol takımında halen basketbol oynamaya devam ediyorum.

·        Bize Megrelspordan kısaca bahseder misiniz. Ne yapıyorsunuz, ne amaçlıyorsunuz. Bursa’da herkes sizden bahsediyor.

·        Dediğim gibi, Megrelsporu 2019 da kurmaya karar verdiğimiz arkadaşlarımızla zaten  yirmi yıldır birlikte basketbol oynuyorduk zaten. Kulübün gerek kurucu üyeleri gerekse de Yönetim Kurulu üyeleri, Bursa’nın basketbola gönül vermişleri ile dolu. Herbiri kendi mesleğinde zirvede olan bu arkadaşlarımla birlikte Bursa Basketbolu için birşeyler yapmaya karar verdik. Bursa’da herkes biliyor ama kısaca onları da açıklamam gerekir. Zira Megrelspor aslında hepimizin kulübü ve emeğidir. Kimler var aramızda, Bursa Sanayicisinin gözbebeği Nüvit Gündemir, Isıtma soğutma sistemlerinin Bursa’daki tek ismi Bilberk’in sahibi, Basketbol denilince ilk akla gelen Murat Manas, Bursa’mızın değerli Tekstilcisi İsmail Cansever, Bursa’da basketbol alt yapısının mimarı Mesut Gökçe, hayatını basketbola adamış Uluslararası bir şirketin Yöneticisi Serkan Kartal, yine efsane Antrenör, Guard,  Selçuk Molla, Bursamızın en önemli Doktorlarından aynı zamanda çeşitli federasyonların Sağlık Kurullarında görev yapan, Türkiye Veteran Basketbol Birliği Yönetim Kurulu üyesi basketbol aşığı Levent Özçakır, Bursa’nın önde gelen Avukatlarından, kulübümüzün sosyal medyadan sorumlu yöneticisi, aynı zamanda Bursaspor’umuzun eski Yöneticisi  benimle bu röportajı yapan Sevgili Kardeşim, Av.Özgen Karadayı, Ortodondist Alper Sönmez, Mesut Gündüz, Faruk Saka, Kardeşim ve ikizim Hande Cumbul, Nurhan Demirci, Av.Bülent Büyükarda, Serdar Ozansoy, Seza Kornoşor, Ali Ekber Açıkgöz, Uğur Gözyurt, Ersen Kurt ve ismini unutursam bana muhtemelen gönül koyacak diğer isimler. Hepsi gerçekten basketbol aşığı ve ben onlarla birlikte olmaktan büyük bir keyif alıyorum. Arkadaşlarımın teveccühleri ile kulübümüzün adını (biraz da babam Saruhan Megrel’in Bursa Basketbolu için önemini ortaya koymak için olduğunu biliyorum) Megrelspor olarak kararlaştırdık ve 2019 da kurduğumuz kulübümüzle, kurulduğu günden itibaren girdiğimiz tüm turnuvalarda kupalar ve şampiyonluklar kazandık. Tabi bu bizim de oynadığımız Veteran Basketbol Takımımız ile ilgili. Biz sadece kendimizin Basketbol oynadığı bir oluşum değiliz.

·        Derhal sosyal projeler üretmeye başladık. Dediğim gibi Kulübümüzdeki arkadaşlarım en az benim kadar heyecanlı ve basketbolu seviyorlar ki, hızlıca sosyal projeler üretmeye başladılar. Bursa Basketboluna nefes olma kararımız var, yüreğimiz Basketbola aşık.

WhatsApp Image 2022-06-28 at 13.35.53

·        Sosyal projelerden bahsediyorsun sanırım, kısaca anlatır mısın. Megrelspor olarak Reklamı sevmediğimizi biliyorum, ama bir şeyleri de en azından örnek olması için paylaşmak lazım?

·        Bildiğin gibi önce, Her semte Pota şeklinde bir kampanya başlattık. Balat’ta pazaryerindeki alana potalar aldık. Nilüfer Belediyesinin’de desteği ile müthiş bir Sokak Basketbolu alanı oluştu bile hemen. Şimdi yanından geçerken orada basketbol oynayan çocukları görüp mutlu oluyoruz. Bazen dayanamayıp arabadan inip birkaç şut attığım bile oluyor. Hızlıca altyapı projelerine başladık hemen. Bursa’daki tüm kulüpler bize destek oluyor. İstişarelerimiz devam ediyor. Başkanımız Sezer Sezgin Bursaspor tarafında bize olan desteğini hiç bırakmadı. Tofaş tarafında Sayın Tolga Öngören, fikirleri ile hep yanımızdaydı. Zaten Kulübümüzün oyuncusu olan Nedim Yücel, Mesut Gökçe, Ufuk Kaçar bizlere profesyonel tecrübelerini hiçbir maddi menfaatleri olmaksızın aktarıyorlar. Bu bizim için büyük bir şans.

·        Bu doğrultuda basketbol oynayacak salonu dahi olmayan Çukurca Fun Clup Orta Öğretim Okulu Kız Basketbol Takımına destek olduk. Bizi Türkiye 2 inciliği ile gururlandırdılar. O minik yürekleri ile imkansızlıklardan çıkan bu başarı hikayesi film gibiydi gerçekten. Parçası olmaktan çok büyük keyif aldık. Hala anlatırken heyecanlanıyorum. Medyada çok karşılık bulmasa da, bu başarı Bursa’mızın Basketboldaki en değerli başarılarından biriydi.

·        Megrelspor olarak Bursa basketbolu için projeler üretmeye devam edeceğiz. Kendi içimizdeki müthiş dostluğumuzu herbirimizin sahip olduğu mesleki başarılarımızı harmanlayıp bunu başaracak güçteyiz. Bizden daha güzel haberler almaya devam edeceksiniz.

·        Peki Bursaspor’a gelelim. Frutti Extra Bursaspor ile yollarınız nasıl kesişti, Bursaspor Basketbolun bugünlere geliş sürecini kısaca anlatabilir misin, ve tabi  İcra Kurulu Üyesi olarak neler yapıyorsunuz kısaca açıklar mısın bize?

·        Aslında bunu en iyi sen biliyorsun Özgen’cim. Bursaspor Basketbolun Çekirge Spor Salonunda başlayan macerasının en başından beri Sezer Başkan’la sen de ben de hep beraberdik. Kendi bütçemiz doğrultusunda yapabileceğimizin en fazlasını hem maddi hem de manevi olarak yapmaya çalıştık. Bursaspor Basketbolun kapanacak hale geldiği zamanlarda Başkanın yanında bizler vardık. O günler zor günlerdi ama Bursaspor ve Basketbol sevgimiz bir aradaydı ve aslında o dönem en çok da bu karşılıksız sevgiye ihtiyaç vardı. Birlikte İznik Gölü kenarında otururken Sezer Başkanın gözündeki parıltıya birlikte şahit olduk. Süper Lige çıktığında yine çoğunluğu Megrelspor Kurucu üyelerinden oluşan 25-30 kişilik arkadaş gurubumuzla Saha içi koltuklara hatrı sayılır bedeller ödeyerek kulübümüze destek vermeye devam ettik. O sinerji sonrasında Uludağ İçecek ve Kızıl Ailesinin de ilgisini çekti ve Frutti Extra Bursaspor doğdu. Doğrusu çok mutluyum.

·        Kulübün içinde yapılan yeni yapılanma da İcra Kurulu Üyeliği teklif edilince hiç çekinmeden görevi kabul ettim. İcra Kurulu aslında yine bir Bursaspor klasiği. Zira hiçbir Basketbol Kulübünde göremeyeceğiniz bir vizyonu temsil ediyor. Görev yaptığımız ilk senede Avrupa’nın zirvesini görmek belki büyük şans gibi görünse de biz arkadaşlarımızla bunun şanstan öte, büyük bir enerji, sevgi ve çabanın ürünü olduğunu çok iyi biliyoruz. Bursa halkı Frutti Extra Bursaspor’u ile gurur duysun istiyoruz. Kişilerden ziyade sistemin kulübü olma derdindeyiz. Daha önce yapılan hataların yapılmayacağı müthiş bir yapı kuruyoruz. Basketbol şehri olan Bursa’yı layık olduğu yerlere getireceğiz.   

Basketbolda idolün ve beğendiğin oyuncular kimler?

·        İdolüm Petar Naumoski ve tabi Michael Jordan’dı. Bir dönem Türkiye’de efsanevi bir Anadolu Efes kadrosu vardı. Murat Evliyaoğlu, Volkan Aydın, Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan, Ufuk Sarıca; bir dönem Tamer Oyguç, rahmetli Conrad McRae, Hüseyin Beşok, Predrag Drobnjak ve Zoran Savic gibi isimleri izleyerek büyümek bizim jenerasyon için bir şanstı. NBA’de de Magic Johnson, Michael Jordan ve Larry Bird’lerle büyüdük. Tabi son dönem için de Kobe var birde.

·        Son dönemde Onuralp Bitim ve tabi vazgeçilmezim Derek Needham . Bildiğin üzere, her Bursaspor maçı sonrası galibiyet selfisi çekiyoruz kendisi ile. Bursa’yı bu kadar benimseyen bir Amerikalı hiç görmedim.

·        Bursaspor’u bir kenara bırakırsak, Şu anda ligimizde en beğendiğin yerli ve yabancı oyuncular kimler?

·        Yerli oyuncu olarak Türk basketbolunu bir sıkıntısı var biliyorsun. Buna göre de projeler geliştiriliyor işte BGL, ligdeki yabancı sayısının azaltılması ve Türklerin lokal liglerde daha fazla sorumluluk ve süre alması gibi. Berk Uğurlu mesela Tofaş’ta iyi performans sergiliyor. Türk basketbolunun point guard eksiğini kapatma adına kendisine güveniyorum, yeteneğine inanıyorum. Yukarıda bahsettiğim üzere Onural Bitim’i ve hırsını çok beğeniyorum. Daçka’da Doğuş Özdemiroğlu’nun sahadaki enerjisine hayranım.

·        Yabancılardan sorarsan; favorim Larkin. Bence tam bir efsane. Kostas Soulukas’ı da çok severdim Türkiye’de oynarken.

NBA’i takip ediyor musun? Oradaki temsilcilerimiz ile ilgili neler söylemek istersin?

·        NBA’i olabildiği kadar takip etmeye çalışıyorum fakat o kadar sık değil. Alperen, Cedi, Furkan ve Ersan ile alakalı bilgiler ediniyorum. Şuan yoğun program sebebiyle çok fazla vakit bulamıyorum ama temsilcilerimizi medyadan takip etmeye özen gösteriyorum. Hepsine de başarılar diliyorum.

Basketbol oynadığın arkadaşlarınızdan bir ilk 5 yapmanızı istesek?

·        Bak bu çok güzel soru. En iyi beş mi yap diyorsun yoksa duygusal bağlarını mı öne çıkar diyorsun? Şöyle yapalım o zaman, yarı yarıya. %50 duygusal, %50 performans olsun.

PG – Selçuk Molla (Levent Özçakır)

SG – Serkan Kartal (Serdar Ozansoy)

SF – Özgen Karadayı (Ufuk Kaçar)

PF – Mesut Gökçe (Nüvit Gündemir)

C – Murat Manas (Nedim Yücel)

Basketbol kariyerinizde hiç keşke dediğiniz bir an oldu mu? Basketbolla alakalı hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

·        Basketbolla alakalı hedeflerime ulaşamadım, kariyerim sakatlıklarla dolu. Zaten okul ve iş hayatım benim hem amatör oyuncu olmama sebep oldu. Dizlerimden çok sayıda operasyon geçirdim. Senelerdir basketbol oynadım ama benim yerimde başkası olsaydı o kadar acı ve ameliyata dayanabilir miydi? Pek sanmıyorum. Fakat ben kariyerim adına büyük savaş verdim. Basketbolu çok sevdiğim için yaptım bunları.

Bursaspor yönetimi taraftarı stadyuma çekmek istiyor Bursaspor yönetimi taraftarı stadyuma çekmek istiyor

Genç basketbolculara tavsiyeleriniz neler?

·        Genç basketbolculara şunları söyleyebilirim; sonuçta basketbol en sevdiğiniz ve hayalini kurduğunuz oyun, biliyorum. Hayatı basketboldan öğrenebilirsiniz ama basketbolu hayatlaştırmamak gerek. Çünkü basketboldan önce ve sonra bir hayatınız var. Bunun yanında eğitim hayatınıza aynı düzeyde önem gösterin. Bu verebileceğim en iyi tavsiye olur.

Değerli vaktini ayırıp bizimle bu röportajı gerçekleştiren çok değerli Dostum, Mete Megrel’e, bursaspordabugun.com ailesi adına çok teşekkür ediyorum. Yöneticilik kariyerinde de başarılar diliyorum. Birlikte Bursa Basketbolu için çalışmaya devam, daha çok güzel şeyler başaracağız. Tabi bu arada 50.yaş gününü de kutlamak isterim, iyi ki doğdun Güzel İnsan, Kardeşim,  Büyük Başkan.

WhatsApp Image 2022-06-28 at 13.40.39