İşçi ve işverenleri yakından ilgilendiren 2022 yılı asgari ücret zam oranı sendikalar ve işveren temsilcilerinden oluşan komisyonda görüşülecek.

AFAD'tan Bursalılara uyarı mesajı! AFAD'tan Bursalılara uyarı mesajı!

Zam oranında 2021 yılı sonu itibariyle açıklanan enflasyon oranı belirleyici unsurlardan biri olacak.

Asgari ücret zammı belli oldu mu ne kadar olacak?

İşçi sendikaları ve işveren temsilcileri arasında kurulan komisyonda görüşülecek asgari ücret zam oranı bekleniyor. Enflasyon oranı zam oranının ortaya çıkmasında etkili olacak.

2022 yılı asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

Geçtiğimiz yıl 5 Aralık tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları başlamıştı. İşçi, işveren ve kamu temsilcilerinden oluşan komisyon 2022 yılı için bir araya gelecek ve toplantılar sonucunda yeni asgari ücret netlik kazanacak.

2022 yılında asgari ücrete tahmini ne kadar zam yapılacak?

TÜİK tarafından 2021 yılı temmuz, ağustos, eylül ve ekim ayı enflasyon rakamları açıklanmıştı. Bu rakamlardan sonra geriye kasım ve aralık ayı enflasyon rakamların açıklanması bekleniyor.

Enflasyonun yıl sonunda yüzde 16,40 civarında olacağı tahmin ediliyor. Enflasyonun 5-6 puan üzerinde bir artış yapıldığında asgari ücrete yüzde 22 civarında zam gelmesi bekleniyor.

2022 yılında brüt asgari ücretin 4.364,50 TL'ye net asgari ücretin ise 3.447,50 liraya çıkması bekleniyor. Bu rakamlarda değişiklik olabilir. Net rakam asgari ücret tespit komisyonun yapacağı görüşmelerden sonra belli olacak.