35 bin sağlık personeli atamasıyla ilgili yapılan açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alımların başladığını ve sürecin resmi olarak başlatıldığını duyurdu. Bakan Koca, alımların detaylarına ilişkin bilgileri paylaştı.

Bakan Koca, alımların başlangıç tarihini duyurarak, "Takvim bugün itibarıyla başladı. Personel alımı imzalandı." ifadesini kullandı. Adayların başvuru süreci ile ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşarak, "Kılavuzu bu hafta ÖSYM'ye göndermek istiyoruz." dedi. Bu ifade, başvuru sürecinin önemli aşamalarından biri olan kılavuzun ÖSYM tarafından yayımlanarak adaylara rehberlik edeceğini belirtiyor.

Sağlık Bakanlığı'nın bu alımda uygulayacağı yöntemlere de değinen Bakan Koca, "Bildiğiniz gibi alımlarda mülakat yok. Tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar." şeklinde konuştu. Bu, adayların değerlendirilmesinde mülakatın kullanılmayacağını, bu sayede tüm adayların eşit şartlarda değerlendirileceğini vurguluyor.

Sağlık personeli atamasının branşlarına ilişkin detayları da paylaşan Bakan Koca, "15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli olmak üzere toplam 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak." dedi. Bu dağılım, atanan sağlık personelinin büyük bir çoğunluğunun hemşire ve hizmet personeli pozisyonlarında olacağını gösteriyor.

Toplamda 35 bin kişilik bu sağlık personeli ataması, sağlık sektöründeki ihtiyaçları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak adına önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Adayların başvuru süreci ile ilgili detaylar ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda yer alacak ve adaylar, belirlenen takvime göre başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Hastanelerde özellikle yoğun bakımlarda yaşanan yer sorunu hakkında ne söylemek istersiniz?" sorusu üzerine Koca, "Özellikle yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk geride kaldı. 3-4 hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken bu durum İstanbul özelinde yüzde 83'e çıkmıştı. Bugün itibarıyla Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71." cevabını verdi.

İstanbul için yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 71 olduğu bilgisini paylaşan Koca, "Normale döndüğümüzü söyleyebilirim. Servis yatakları açısından zaten bir sorunumuz yoktu. Şu an için servis yataklarının doluluk oranı ise Türkiye genelinde yüzde 63, İstanbul özelinde ise yüzde 65." diye konuştu.

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının gösterdiği büyük gayreti vurgulayarak, teşekkürlerini iletti. "Personel alımı imzalandı" diyen Koca, Sayın Cumhurbaşkanı'nın müjdesiyle 35 bin yeni sağlık çalışanının istihdam edileceğini belirtti. Bu yeni istihdamın, mevcut sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sürdürülmesi ve yeni hastanelerin personel ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir güç olacağını ifade etti.

Personel alımına ilişkin tarihi sorulan Koca, "Takvim bugün itibarıyla başladı. Personel alımı imzalandı. Kılavuzu bu hafta ÖSYM'ye göndermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi alımlarda mülakat yok. Tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar. 15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli olmak üzere toplam 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak. Branş dağılımını ve nihai takvimi ÖSYM ile birlikte hazırladığımız kılavuz ile ilan edeceğiz. Zannediyorum bir hafta içinde yetiştirebileceğiz. Şimdiden hayırlı olsun." dedi.

Bir başka gazetecinin "Yeni bir şehir hastanesi var mı?" sorusu üzerine Koca, birkaç hafta içinde Antalya Şehir Hastanesinin tam kapasite ile hizmete alınacağını açıkladı. Hastanenin hasta kabulüne başladığını ifade eden Koca, "Muhtemelen önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde Antalya Şehir Hastanemizin resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak." bilgisini paylaştı.