Asgari ücretlilere vergi istisnası uygulanacak. Kanun Türkiye'de 18,5 milyon ücretli çalışanı kapsayacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak. Vergi istisnası 18.5 milyon işçi ve memuru kapsayacak" dedi.

Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’ tüm ücretli çalışanların asgari ücrete kadar olan tutarları için kaldırılacak.

Elitaş, “Memur dahil tüm çalışanların maaş ve ücretlerini kapsayacak şekilde brüt asgari ücrete kadar olan kısım vergiden muaf olacak” dedi. Elitaş, vergi muafiyetinin devlete toplam maliyetinin 37 milyar 600 milyon TL olacağını belirtti.

VERİLEN SÖZ BOŞA DÜŞMÜŞTÜ

Meclis’e sunulan yasa teklifinin ilk haline göre, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi sadece asgari ücretin brüt tutarını aşmayanların ücretleri için kaldırılacaktı. Buna göre ‘asgari ücretli olarak çalışanların’ ücretleri gelir ve damga vergilerinden istisna tutulacaktı.

Ancak asgari ücretin üzerinde maaş alanlardan yine Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesilmeye devam edilecekti.

Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi... Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi...

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmında Gelir ve Damga vergileri kaldırıldı” açıklamasını yapmıştı. Verilen bu söz yeni yasa teklifiyle boşa düşmüştü.

Şimdi AKP bu düzenlemede geri adım attı. AKP’li Elitaş, “Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak” dedi.

asgari-ucretliler-vergi-kesintileri-kaldirildigi-14603662_9738_osd