Kanada'nın başkenti Ottawa'nda bir haftadır kamyoncular tarafından sürdürülen koronavirüs aşısı karşıtı protestoları neticesiyle OHAL ilan edildi.

Göstericilerin sayıca polislerden fazla olduğunu belirten Belediye Başkanı Jim Watson, kentin "tamamen kontrolden çıktığını" söyledi. Watson, eylemlerin halkın güvenliğine tehdit oluşturduğunu belirtti.

Kıyamet Kasası’nda 6 bin farklı tohum var! Kıyamet Kasası’nda 6 bin farklı tohum var!

Kamyoncular, araçları ve çadırlarıyla yollarını kapattığı Ottawa kent merkezini bir haftadan uzun süredir felç etti. "Özgürlük Konvoyu" olarak anılan eylemler, hükümetin kamyon şoförlerinin Covid-19 aşısını olma zorunluluğuyla birlikte başladı.

Kanada'da yayın yapan radyo kanalı CFRA'ya konuşan Watson, kamyon şoförlerinin sürekli olarak korna ve siren çaldığını, havai fişek attığını ve giderek daha da "duyarsız davrandıklarını" dile getirdi.

"Açıkçası sayıca azız ve bu mücadeleyi kaybediyoruz" diyen Watson, bunun terse çevrilmesi ve şehirlerini geri almaları gerektiğini ifade etti.

Ottawa Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, hükümet düzeyinde desteğe ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Acil durum ilanı kapsamında belediye yönetimine, halka sunulan temel hizmetlerin sürekliliği için daha fazla esneklik sağlanacak.

Pazar günü bir açıklama yapan emniyet birimleri, protestoculara yardım etmek isteyenlerin tutuklanması da dahil olmak üzere, yaptırımları hızlandıracaklarını söyledi.

Çok sayıda Ottawa sakini eylemlere tepki gösterdi.

Tepkilerin başlıca sebepleri, trafiği engelleyen kamyonlara ve şehir parklarına kurulan derme çatma ahşap yapılara karşı oldu. Öte yandan eylemler nedeniyle yaşanan gelir kaybı, taciz ve hatta şiddete yönelik korkular da şikayet sebepleri arasında yer aldı.

Konvoyun aşırı sağcı ve radikal grupları da içerisine dahil ettiği etmesinden endişe duyulduğunu ifade eden polis, gösterilerle ilgili olarak "hırsızlık, nefret suçları ve mülke zarar verme" dahil olmak üzere 60'tan fazla soruşturmanın açıldığını söyledi.

Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda araca el konulduğu da belirtildi.

Protesto