Mudanya Belediyesi, Mudanya Kent Konseyi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Çevreni Koru, Geleceğini Koru” temasıyla Mütareke Meydanı’nda düzenlediği etkinliklerde, doğa ve denizde oluşan kirliliğe dikkati çekti.

IMG_8142

Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlikte gönüllü ekiplerle Mudanya top tepesi mevki ve sahillerde temizlik yapıldı. Mudanya Kent Konseyi Fotoğraf Atölyesi, Lets Do It, Doğa Varsa Hayat Var Derneği sergileri ile küresel ısınmaya dikkatin çekildiği Antarktika isimli kişisel sergi izlenime açıldı.

IMG_8326

Etkinlik kapsamında Agah Bursalı Kreşi öğrencilerinin geri dönüşüm malzemeleri defilesi izleyicilerden büyük alkış aldı. Her vatandaşın gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğu olduğunu belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Yeniden Temiz Bir Marmara” için Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve bunun deniz ekosistemine etkilerini, kentsel atıksu yükü, su ürünleri ve arkeolojik kültür mirasını Mudanya Deniz Çalıştayı’nda ele aldıklarını hatırlatırken, Marmara ortak değerimiz. Başka Marmara yok. Mavi ve yeşilin buluştuğu, biyoçeşitliliğin zengin olduğu eko sistemin önemli bir parçası. Ortak sorunlarımızın çözümlerine de ortak olmalıyız. Kendi yetki alanlarımız çerçevesinde ortak hareket etmeliyiz. Ortak çözümün ilk adımı olarak, Mudanya körfezinde ‘mavi sit’ alanı ilan edilmesini gündeme getiriyoruz. Tarihi, kültürel ve doğal mirasımızın korunması için elde ettiğimiz deneyimden yararlanarak, Marmara denizinin de korunması ve yaşatılması, değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması için ‘Mavi Sit’ çalışmasının başlatılmasını önemli ve kaçınılmaz görüyoruz” ifadelerini kullandı.

IMG_8255

IMG_8172

IMG_8168

IMG_8125

IMG_8110