Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinden Ramazan Bayramı'nda hava durumunu nasıl olacağına ilişkin hazırladığı raporu yayınladı. 1, 2 ve 3 Mayıs' tarihlerini de kapsayan 5 günlük hava tahmin raporunda bazı bölgelerde sağanak yağışların görüleceği belirtildi.

Bingöl Balı için iş birliği protokolü Bingöl Balı için iş birliği protokolü

Meteoroloji'den yapılan değerlendirmelere göre yurt genelinde havanın genellikle parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusunda kalan bölgelerle, İç Ege ve Akdeniz’in iç kesimlerinde yerel olmak üzere sağanak yağışlar görülecek. Sağanak yağışlar ayrıca İç Anadolu Bölgesi'nde Sinop hariç Batı Karadeniz Bölgesi'nde ve Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde de etkili olacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Hatay çevreleri ise yine yerel olmak üzere yağışlı geçecek.

Yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde geçmesi beklenirken yağışların İç Anadolu'nun kuzey batısında kalan yerlerle Batı Karadeniz’in iç kesimleri nde yerel olarak kuvvetli geçmesi bekleniyor.

ramazan-bayraminda-hava-nasil-olacak-673-body

Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den elde edilen bilgilere göre Ramazan Bayramı'nın ilk günü olan 2 Mayıs Pazartesi günü hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin 2-3 derece kadar altına düşeceği megakent İstanbul'da ise bayramın ilk gününde haca sıcaklığının 19 derece olmasının beklenildiği öğrenildi. 

Başkent Ankara 'da bayramı yağışlı ve 21 derecede karşılarken İzmir'de sağanak yağışların gök gürültülü olacağı ve haca sıcaklığının ise 25 derelere düşeceği belirtildi.

Rüzgarın genel olarak kuzey yönlerden hafif, ara sıra da orta kuvvette eseceğinin bildirildiği hava tahmin raporunda Marmara ile Kıyı Ege Bölgelerinden rüzgarın 40-60 km/sa olarak eseceği belirtildi.