1 Nisan 1955 yılında Bursa’da doğan İlhan İrem’in çocukluğu Heykel’de eski Adliye binası civarındaki Hacılar Mahallesi’nde geçti. Eğitimini Bursa Koleji’nde sürdürürken müziğe merak saldı. Gitar çalmaya, şarkı sözleri yazmaya ve besteler yapmaya başladı. Okul orkestrasındaki solistliğini daha sonra dönemin en büyük oteli Çelik Palas'a ve kış aylarında da Uludağ otellerine taşıdı.

Henüz 18 yaşındayken, yaptığı birkaç beste ile İstanbul’un yolunu tutan İrem, Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda ünlü plak şirketi Grünberglerin kapısını çaldı. Şirket şimdilerin ünlü sanatçısı Nilüfer ile çok meşgul olduğu için, İrem başka bir plak şirketi aramaya başladı. Sonunda 1973 yılının Mart ayında “babasından aldığı borç para ile” ilk plağının harcamalarını karşıladı. Dönemin saygın müzik şirketlerinden Diskotür Plak, İlhan İrem’in “Birleşsin bütün eller/Bazen neşe bazen keder” isimli 45'lik plağını çıkardığında takvimler 5 Mayıs 1973'ü gösteriyordu.

İlhan İrem; 37 yıllık büyük müzik yolculuğuna tam 24 albüm, 10 adet 45'lik plak, 6 kitap, 11 resim sergisi sığdırarak müzik dünyasının klasikleri arasında ilk sıraya yerleşti.