Bursa’da bir konservatuvar ve senfonik orkestra kurulması için büyük çaba harcayan, Rektörlüğü döneminde Bursa Oda Orkestrası’nı kurarak, dönemin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn.Erdem Saker’in de destekleyerek kurduğu nefesli çalgılar topluluğuyla birleşmesi sonucu Bursa Senfoni Orkestrası adıyla ilk senfonik konserlerin başlamasına öncülük eden Prof. Dr. Ayhan Kızıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’na da kaynaklık etmesini sağlamıştı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Uludağ İçecek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl, “Babamın anısına gerçekleşen bu konser bizler için çok kıymetli. Prof. Dr. Ayhan Kızıl’ın Bursa Senfoni Orkestrası kuruluşu için verdiği emeği ve desteği herkes biliyor. Bursa için kattıkları hiçbir zaman unutulmayacak, bizler de kendisinin yolunda ilerlemeye; kültüre, sanata ve bilime destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

28 Nisan 2022 Perşembe Günü, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen konserde Prof. Dr. Ayhan Kızıl’ın en sevdiği eserler seslendirilirken orkestra ilk olarak Gabriel Faure’nin Pavane adlı eseri ile açılış yaptı. Ardından Piyano Sanatçısı Gülsin Onay, Frederic Chopin’in 2 numaralı Piyano Konçertosunu seslendirerek sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Hobi olarak yaptığı sanatı emekli olduktan sonra sergiledi Hobi olarak yaptığı sanatı emekli olduktan sonra sergiledi

IMG_0438-474x450