A W229523 01

Tüm Türkiye'de olduğu gibi, Bursa'da da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar hem vatandaşları hem de hayvanları olumsuz etkiliyor. Hava sıcaklığının 35 dereceyi, hissedilenin ise 40 dereceyi bulduğu bugünlerde, Bursa Hayvanat Bahçesi’nde yoğun bir çalışma var. Hayvanların sıcaktan etkilenmemesi için çaba gösteren çalışanlar, hayvanları buzlu meyve ve sebzelerle serinletiyor.

Hayvanat bahçesi çalışanları, inek, eşek, deve ve at gibi hayvanları hortumla serinletirken, bazı hayvanlara ise çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan buzlu karışımlar sunuyor. Bakıcıları tarafından özenle hazırlanan kokteyller için yarışan maymunlar, sıcak havada serinlemenin keyfini çıkarıyor.

Aşırı sıcaklardan ötürü binden fazla hacı adayı vefat etti Aşırı sıcaklardan ötürü binden fazla hacı adayı vefat etti

A W229523 05

Hayvanat bahçesindeki diğer hayvanların bazıları sürekli gölge alanları tercih ederken, beyaz gergedanların ise çamurlu su birikintisine girerek serinlemeye çalışması dikkat çekiyor.

Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklığının bu hafta boyunca yüksek seyretmesinin beklendiğini belirterek, dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

A W229523 02

Editör: Mustafa Yılmaz