Bursa’da hayatını sürdüren Altıntepe Çocuk Üniversitesi güzel bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapıyor.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunan Kadın Kapalı Ceza İnfaz kurumunda anneleriyle birlikte hayatlarını sürdüren çocuklar için kurumda bir bölüm çocuk kreşine çevriliyor.

Okulun yapmış olduğu açıklamada, “Kadın kapalı cezaevinde kurumun uygun gördüğü bir bölümdü orada bulunan çocuklar için anaokuluna dönüştüreceğiz. Eğitim, öğretim sürecini kardeş okul olarak daimi şekilde yürüteceğiz. Bu bağlantıda herkesten destek bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.
 

Cezaevinde yaşayan çocuklar için bebek şampuanı, ıslak mendi, bebek bezi, bebekler için mama, emzik, 0-6 yaş grubu çocuklar için kıyafetler, yetişkinler için şampuan, sabun hijyen pedi, hasta bezi gibi destekleri toplayacak ve kuruma yollayacak.

Okuldan yapılan resmi açıklama şu şekilde:

“Bizler Altıntepe çocuk üniversitesi olarak ‘Mutluluğa Bir Adım’ isimli sosyal sorumluluk projesi başlatmış bulunmaktayız. Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bulunan kader mahkûmu annelerine ve orada yaşayan çocuklarına destek olmayı amaçlıyoruz.

Kampanyamız 0-6 yaş, okul öncesi dönemi kapsamaktadır. Bireyin gelişiminin büyük ölçüde şekillendiği bu dönemde bedensel ve psikososyal gelişimin temelleri atılmaktadır. Bu dönemde yaşananlar kişinin sonraki hayatı üzerinde son derece etkilidir. Toplumun ferdi olan çocuklar, gelişimi boyunca çevresel faktörlerin de etkisinde kalmaktadır. Bu bağlamda, okul öncesi dönemini cezaevinde geçirmek durumunda kalan çocuğun psikososyal gelişimi ve etkilendiği çevresel faktörlerin tüm toplum nezdinde incelenmesi gerekmektedir. 6 yaşından sonra annesinin yanından (cezaevinden) alınan çocuk, sevgi evlerinde yaşamını devam ettirmek durumundadır. Bizlerde çocuklarımızın yaşamına bir parça katkı sağlamak ve gelişim düzeylerini olumlu yönde idam ettirmelerine destek olmak istiyoruz.

Sizlerde "Mutluluğa bir adım" adlı sosyal sorumluluk projemizde yer almak ister misiniz? Gelin el ele verelim ve bize ihtiyacı olan çocuklarımıza, annelerine bir umut ışığı olalım”