Apple, geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla yeni alınan iPhone cihazlarda adaptör, kablo ve kulaklık verilmeyeceğini açıklamıştı. Karar birçok müşteri tarafından tepkiyle karşılansa da Apple bu kararından geri adım atmış değil.

Apple'nin bu kararı müşterilere pahalıya patlıyor. Bir müşteri en az 10 bin Türk lirası karşılığında iPhone satın aldıktan sonra, Apple markalı aksesuar kullanmak isterse USB-C - Lightning Kablosu (1 m), Apple 5 W USB Güç Adaptörü ve Lightning Konnektörlü EarPods için toplamda bin 67 lira ödemek zorunda kalıyor. Bu fiyat tercih edilen ürünün daha üst seviye olması durumunda giriş seviyesi sıfır bir Android telefona eşdeğer oluyor.

src_340x191apple-cift-usb-c-girisli-adaptorlerini-satisa-sundu

APPLE'NİN YENİ ÇİFT TYPE-C GİRİŞLİ ŞARJ ADAPTÖRÜNÜN FİYATI DUDAK UÇUKLATTI

Apple tarafından daha önce piyasaya sürülmesi beklenen çift Type-C girişli şarj adaptörü Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde satışa sunuldu. Apple Store Türkiye üzerinde 'Çok Yakında' etiketiyle listelenen ürünün fiyatı ise bin 189 Türk lirası olarak açıklandı. 

35W gücündeki adaptör Macbook, iPhone ve iPad dahil birçok cihazı hızlı şarj edebiliyor. Adaptöre iki cihazın aynı anda takılması durumunda cihaz gücü iki eşit parçaya bölerek her bir cihazı 17,5W ile şarj ediyor.

Tek dizüstü bilgisayar, iPhone, Apple Watch veya AirPods bağlanırsa, Mac dizüstü bilgisayar veya iPhone 27,5W'a kadar, Apple Watch veya AirPod'lar ise 7,5W'a kadar güç alabiliyor.

Muadili Samsung TA220 ise yalnızca 400 liraya fiyat etiketiyle satılıyor. Apple'nin bu fiyat politikasına rağmen müşteri kitlesi oldukça geniş. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geçen yıl yayınlanan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre Türkiye'de en çok tercih edilen telefon markası sıralamasında Samsung'un ardından ikinci sırada Apple yer alıyor.

Editör: Özge Şimşirli