Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonla görüştü. Ukrayna savaşının ele alındığı telefon görüşmesi tam 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm sağlanması gayretlerini devam ettirdiklerini belirterek, krizin daha da derinleşme ihtimaline karşı Türkiye’nin her iki tarafla konuşabilmesinin ve çözüm arayışında kolaylaştırıcı konumunda bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.

BIDEN'LA 4. GÖRÜŞME

Görüşme, 18.20'de başladı, 19.05'te sona erdi. Telefon görüşmesi 45 dakika sürdü. Biden başkan seçildikten sonra Erdoğan'la dördüncü temasını gerçekleştirmiş oldu. Gündemde Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin yansımaları, sivillerin çatışma bölgesinden alınması vardı.

F-35 PROGAMI İÇİN ÖDENEN PARA VE F-16'LARIN REVİZYONU

Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi... Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi...

Antalya Diplomasi Forumu'nda O toplantının yansımaları da iki liderin masasındaki konular da iki liderin masasındaydı. Türkiye Amerika ilişkileri de ele alındı. Türkiye'nin F-35 programı için ödediği 1.4 milyar doların tahsili için mevcut Türk F-16'ların revizyonu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den 40 yeni uçak alımını ve mevcut F-16’ların modernizasyonunu içeren talebinin en kısa sürede neticeye ulaştırılmasını beklediğini belirterek, savunma sanayii alanında Türkiye’ye yönelik tüm haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının da çoktan geldiğini dile getirdi.