Bazı kaynaklara göre 3 bin yıl önce Antik Çin’de ortaya çıkan dondurma, bugün hâlâ 7’den 70’e herkesin severek tükettiği tatlıların başında geliyor. Yazın sıcağından bunalanların da hafif ve ama lezzetli tatlıları sevenlerin de tercihi olmayı başaran dondurma, mevsimlerin ötesine geçerek yılın 365 günü tüketilebilir hale dönüşüyor. Peki, tüketiciler dondurma seçerken nelere dikkat etmeli? Dünya Dondurma Günü özelinde açıklamalarda bulunan Serez Dondurmacısı Kurucusu Serdar Kemahlı, tüketicilere doğru dondurma seçimi hakkında bilgiler verdi.

Serez Dondurmacısı -Çilek Sorbe_134625254

1- Doğru dondurma doğru malzemelerle yapılır

Dondurma üretiminde kullanılan malzemelerin dondurma kalitesini belirleyen birincil faktör olduğuna dikkat çeken Serez Dondurmacısı Kurucusu Serdar Kemahlı; “Bir dondurmayı ‘doğru dondurma’ olarak nitelendirebilmemiz için dört temel özelliğine bakmamız gerekiyor. Birinci aşamada ham madde ve malzemenin niteliği ile kalitesi yer alıyor. İkinci aşamada kullanılan yağın niteliği, kaynağı ve miktarı; üçüncü aşamada hacim artışı miktarı ve son aşamada ise buz kristallerinin yapısı bulunuyor. Bu noktadan hareketle tartışmasız dondurmanın en önemli ham maddesi süt, diğeri ise yağdır. Dondurmada kesinlikle ayçiçek yağı, zeytinyağı, margarin ya da tereyağı yer almamalı…Doğrusu ve en uygunu sütün kendi yağı olan taze süt kaymağıdır. Süt kaymağı hem besleyiciliği hem de lezzeti ile doğru dondurmanın olmazsa olmaz kriterleri arasında yer alıyor” dedi.

Serez Dondurmacısı Serdar Kemahlı_134625426

2- Dondurma ne çabuk ne de geç erimeli

Doğru dondurmanın dört mevsim tüketilebilen en sağlıklı tatlı olabilmesi için genel bir portre çizen Kemahlı; “Doğru dondurma; aşırı tatlı olmamalı, çok geç ya da çok erken erimemelidir. Dondurma üretiminde boya, aroma kullanılmamalı, içeriğindeki malzemelerin pestisit zehiri ve aflatoksin içermediğine dair laboratuvar testleri yapılmalı ve kimyasal kıvamlandırıcı kullanılmamalıdır. Dondurma karışımında yağ oranı en az yüzde 8 ve üzerinde olmalıdır. Ayrıca homojenizatör ile homojenize edilmelidir. Tüketiciler çeşni malzemelerini içinde görmeli ve tadını alabilmelidir” şeklinde konuştu.

Bando (3)_134627162

3- Üretim prosedürleri eksiksiz yerine getirilmeli

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen gıdada uygulanacak üretim prosedürlerinin çok sıkı olması ve uluslararası standartlarca tescillenmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Serdar Kemahlı; “Dondurmanın yapım aşamasında kullanılan ham madde temininden ekipmanlara, soğutucunun kalitesinden paketleme malzemelerinin seçimine, tedarikçi seçiminden ürünün depolanmasına ve taşıma esnasında soğuk zincirin kırılmamasına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin uygulanması büyük önem taşıyor. Bu noktada tüketicilerin, dondurma tercihi yaparken seçtiği markayı iyi araştırması ve gıda güvenliğinden emin olmadan tüketmemesi gerekiyor. Ayrıca çok iyi bir gıda okuryazarı olması ve aldığı ürünün içeriğini görüp o şekilde tüketmesi de doğru dondurma deneyimini bir üst noktaya taşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Serez Dondurmacısı Hakkında 

‘‘Ne yiyorsak onu sunarız’’ mottosu ile yola çıkan Serez Dondurmacısı’nın temeli 2010 yılında Serdar Kemahlı tarafından atıldı. Çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmayı yeniden üretme fikrini hayata geçirme kararı alan Kemahlı, 2011 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başladı. Dondurma üretimi konusunda akademisyenlerle görüşerek yerli ve yabancı kaynaklar okudu, yabancı reçeteleri inceledi, doğru hammadde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile görüştü. Araştırmaları sonucunda “doğru dondurma” üretmenin temelinde kaliteli, taze ve doğal malzemelerin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başladı. Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından 2012 yılında İstanbul Maltepe’de ilk mağazasını faaliyete geçiren Kemahlı, Yeni Nesil Dondurmacılık felsefesiyle Serez Dondurmacısı markasını sektöre kazandırdı. Doğru dondurmanın adresi Serez Dondurmacısı “Gurme Dondurmacılık” anlayışıyla dondurmaya hak ettiği değeri veriyor.