Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türk Polis Teşkilatı’nın 177’nci kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikte, geçmişten bugüne kullanılan polis üniformalarının yanı sıra atlı birlik, narkotik dedektör köpekleri ve özel hareket birimleri yer aldı.

Polis Teşkilatı’nın 177’nci kuruluş yıldönümünde geçmişten bugüne kullanılan polis üniformaları Ankara’da bir alışveriş merkezinde sergilendi. 4-10 Nisan Polis Haftası çerçevesinde düzenlenen etkinlikte atlı birlik, narkotik dedektör köpekleri ve özel hareket birimleri yer aldı.

AW586165_07

Etkinlikte Selçuklu döneminde asayişten sorumlu subaşı ve sipahi kıyafetleri tanıtılırken, Osmanlı döneminde görev alan subaşı, sipahi, asebaşı, botancıbaşı, böcekbaşı, salma çuhadarı, falakcıbaşı, kolluk neferi, ilk polis memuru, serkomiser ve polis müdürlerinin kıyafetleri de sergilendi. Polis Teşkilatı’nın 1950’li yıllarda kullandığı üniformalara ise ilgi yoğun oldu.

AW586165_05


Ziyaretçilerden Gaffar Öztürk, etkinliğin kendisi ve çocukları için bir sürpriz olduğunu belirterek, “Pazar günü olduğu için çocuklarımı alışveriş merkezinde biraz gezdireyim dedim ama farklı şeyler şeyler görünce sürpriz oldu bizim için. Eski günlerime götürdü beni. Çocuklarıma geçmişten bugüne ülkemizin gelişim çağında olduğunu ve bugüne bu şekilde geldiğimizi anlattım” diye konuştu.

AW586165_03

Sokak ortasında dehşet! Kardeşi tarafından zıpkınlandı Sokak ortasında dehşet! Kardeşi tarafından zıpkınlandı


Öztürk’ün kızı ise, “Çok güzel bir etkinlik, fotoğraf çekmek istemiştim. Benim için de sürpriz oldu. Hiç beklemiyordum” ifadelerini kullandı.

AW586165_02

AW586165_01

AW586165_04