Akademisyen ve klinisyen veteriner hekimlerin katılımı ve desteği ile hazırlanan rehber sayesinde hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerinin doğalarını ve gereksinimlerini keşfetmesi ve hayvanlarının temel ihtiyaçlarını bu kapsamda karşılamaları konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Hayvanlar için daha iyi bir dünya oluşturmak ve bilimin ışığında hayvan sağlığı ve refahını artırmak adına çalışmalar hayata geçiren MSD Hayvan Sağlığı ve Royal Canin, “İlk On İki Ayım” isimli bir rehber çalışmasına imza attı.

Yıldırım’ın kalbine devasa kültür merkezi Yıldırım’ın kalbine devasa kültür merkezi

Evcil hayvanların yavruluk, gençlik, yetişkinlik ve erişkinlik gibi hayatlarının farklı dönemlerinde değişiklik gösterecek temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik hazırlanan rehber, evcil hayvan sahiplerini sorumlu birer hayvan sahibi olarak kedi ve köpeklerinin doğalarını ve gereksinimlerini keşfetme yolculuğuna çıkarıyor. Rehber, kedi ve köpeklerin sağlıklı gelişimleri için hayati öneme sahip ilk aylarında; beslenme, aşılama, parazitlerle mücadele ve davranışlarını anlamlandırma gibi konularda sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine elverişli bir ortam sağlayacak bilgileri barındırıyor.

Hayvan refahı olgusunun altı çiziliyor

Hayvan refahını artırma ve sağlık hizmetlerini iyileştirme misyonu doğrultusunda böyle bir proje içerisinde yer almaktan duydukları mutluluğu ifade eden MSD Hayvan Sağlığı Türkiye & İran Genel Müdürü Burhan Hacı, veteriner hekimlik mesleğini temsil eden kurumlar, sağlık profesyonelleri ve Royal Canin gibi sektör paydaşları ile yaptıkları iş birliklerinin gücüne inandıklarını ve bu iş birliklerinin artarak devam etmesini istediklerini belirtti. Hacı, sözlerine şöyle devam etti: “MSD Hayvan Sağlığı olarak günümüzün hızla gelişen teknolojik ve bilimsel gelişmelerini işimizin odağına alarak dünya çapında hayvan sağlığı sektörünün geleceğini şekillendirme hedefini misyon edindik. Bu kapsamda ‘bilim’ tutkusuyla hazırlanan bu rehber, evcil hayvanlarımız ile yaşayacağımız sağlıklı ve mutlu birlikteliklere katkı sunmak için sarf ettiğimiz çabanın bir ürünü. Projenin fikir aşamasından bugüne gelene kadar bizden değerli katkılarını esirgemeyerek ‘İlk On İki Ayım’ çalışmasının hayvan sahipleri için bir rehber niteliği taşımasına katkıda bulunan veteriner hekim danışman ve yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Projenin odak noktası sorumlu hayvan sahipliği

Projede emeği geçen tüm veteriner hekimlere teşekkür eden Royal Canin Türkiye Genel Müdürü Aslı Çelikkol, MSD Hayvan Sağlığı ve projeye katkı sağlayan veteriner hekimlerin hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratma yönündeki ortak tutkusundan alınan ilhamla referans projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini ifade etti. Çelikkol konuşmasında şunları belirtti: “Royal Canin olarak hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratma misyonumuz kapsamında sorumlu hayvan sahipliğini önemsiyoruz ve ana odağımızı bu kavram oluşturuyor. Hayvanlar ile yaşam boyu birlikteliğin ancak ilk günden sorumluluk almakla mümkün olabileceğini biliyoruz. Her şey o ilk sahiplenme kararı ile başlıyor ve evcil hayvanlarla ilişkimizin temeli, onların sağlığı, refahı, mutluluğu büyük oranda yavruluk dönemi olan ilk on iki ayda şekilleniyor. Bu sebeple daha ilk günden sağlık için onların hayatlarındaki yavruluk, gençlik, yetişkinlik, erişkinlik gibi farklı dönemlerde değişiklik gösterecek ve hayvan refahı olgusunu geliştirecek uygulamaları hayata geçirmek için çalışıyoruz.”

İlk On İki Ayım rehberi MSD Hayvan Sağlığı’nın () ve Royal Canin’in () web sitelerinden ücretsiz olarak indirilebilir.

MSD Hayvan Sağlığı Hakkında

Dünyada önde gelen biyofarmasötik şirketi olan MSD, 130 yıldır, pek çok zorlu hastalığa karşı ilaç ve aşı geliştirerek yaşam için keşfediyor. MSD Hayvan Sağlığı ise, Kenilworth, N.J., ABD merkezli Merck & Co., Inc. Şirketinin global hayvan sağlığı birimidir. MSD “Daha Sağlıklı Hayvanlar İçin Bilim®” vizyonu doğrultusunda hayvanları iyileştirmek ve daha sağlıklı olmalarını sağlamak üzere çalışmakta; veteriner hekimler, çiftçiler, evcil havyan sahipleri ve hükümetlere, veterinerlik ürünleri, aşılar ve sağlık yönetim çözümlerinin yanı sıra, dijital kimlik ve izleme ürünleri gibi hizmetlerden oluşan geniş bir portföyde hizmet sunmaktadır. Hayvanların sağlığını, refahını ve performansını korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan MSD Hayvan Sağlığı, dinamik ve kapsamlı Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra modern ve küresel tedarik zincirine de büyük yatırımlar yapmaktadır. 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin ürünleri yaklaşık 150 pazarda satılmaktadır.

Türkiye hayvan sağlığı pazarına 30 yıldan uzun bir süredir hizmete devam eden MSD Hayvan Sağlığı, 2017 yılında gerçekleştirdiği yatırımla Türkiye’de veteriner ilaçları üretimine başlayarak hayvan sağlığını geliştirmeye yönelik taahhüdünü daha da ileriye taşımıştır. Bu üretim yatırımı ile genişleyen ürün portföyü ile MSD Hayvan Sağlığı Türkiye’nin yanı sıra önemli ihracat pazarlarında da hayvanların sağlık ve refahının iyileştirmeye devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için  adresini ziyaret edebilir veya  ,  ve  üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Royal Canin Hakkında:

ROYAL CANIN® markasının sahibi olan Royal Canin Company, Mars Petcare’e bağlı bir şirket olup kedi ve köpeklerin sağlıklı beslenmesinde dünya çapında lider bir markadır. 1968 yılında Fransız veteriner hekim Jean Cathary tarafından kurulduğu günden bu yana, kedi ve köpeklere yönelik sağlıklı beslenme çözümleri sunmakta ve onların hayat kalitesini artırmak için tüm dünyada beslenme uzmanları, hayvan yetiştiricileri ve veteriner hekimlerle ortaklıklar geliştirerek çalışmalar yürütmektedir. Bugün 110’dan fazla ülkede faaliyet göstermekte ve kedi ve köpeklerin eşsiz özellik ve ihtiyaçlarını tüm çalışmalarının merkezine koymaktadır.