Altın fiyatları yarın başlayacak ve iki gün sürecek Fed toplantısının sonucunu izlerken değerli metal sert faiz artışı öngürüsünü fiyatlamaya devam etti.

Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı sert düşüşle kapatırken yeni haftanın ilk gününde de aşağı yönlü seyrini sürdürdü. Yatırımcılar Fed’in bu toplantıda 50 baz puan artış yapmasını beklerken, haziran toplantısı için 75 baz puanlık artış da gündeme geldi.

FED FIRTINASI PİYASAYI ETKİLEDİ

Fed 50 baz puan faiz artırırsa bu oran 2000 yılından bu yana gerçekleşen en büyük artış olacak. Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faizleri nereye kadar yükselteceği ise merak konusu. ABD tüketici enflasyonu şuanda yüzde 8,5 oranında. Fed politika faizi ise yüzde 0,25-0,50 aralığında bulunuyor.

“Aras Kargo, KOBİ’lerin e-ihracat ortağı olmaya hazır” “Aras Kargo, KOBİ’lerin e-ihracat ortağı olmaya hazır”

Fed’in şahinleşeceğine ilişkin tahminler nedeniyle dolar göstergesi 2020’den bu yana en gördüğü yüksek seviyedeki seyrini sürdürdü. Doların yükselmesi altın fiyatlarını baskılarken altın spot piyasada şubat ortasından bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Fed’in faiz artışlarının aynı zamanda bir resesyonu tetikleyip tetiklemeyeceği de merak konusu. Resesyon endişesi ve enflasyonist seyrin sürmesi güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş gibi varlıklara olan talebi tekrar canlandırabilir. Bu nedenle yatırımcılar ABD başta olmak üzere piyasa aktörlerinden gelen verileri yakından takip ediyor.