Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Arkeoloji Olimpiyatları’na katılan 10-15 yaş arası çocuklar, hem birbirleriyle yarıştılar hem de arkeoloji bilimi ve kültür varlıklarını daha yakından tanıma imkanı buldu.

Bursa’nın daha yaşanabilir şehir olması amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklere de ara vermeden devam ediyor. Kültür Şube Müdürlüğü bünyesinde arkeoloji bilincinin oluşturulması ve uygulamalı saha çalışmalarının yapılması hedefiyle oluşturulan Arkeoloji Kulübü ile bugüne kadar hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik eğitim çalışmaları düzenleyen Büyükşehir Belediyesi şimdi de Türkiye ve dünyada bir ilk olan Arkeoloji Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Altıparmak’taki Bursa Millet Bahçesi’nde hafta sonu yapılan Arkeoloji Olimpiyatlarına arkeoloji meraklılara büyük ilgi gösterdi. Türkiye’nin sahip olduğu kültür varlıklarını yakından öğrenen 10-15 yaş arası çocuklar, tarihi çağların kronolojisini anlatan atölyeler ve etkinliklerle çağlar öncesine yokçuluk yaptı.

Çocuklara yönelik eğlenceli atölye çalışmalarının yanında Kuklamanya sahne gösterisi ve açık hava sinema gösterimi de ilgiyle takip edildi.

Baja Resital Mustafakemalpaşa’da başladı Baja Resital Mustafakemalpaşa’da başladı

Çocuklar kadar ailelerinin de keyifle takip ettiği etkinlikte maraton, mızrak atma, disk atma, hiyeroglif çözme, zaman tüneli ve nesneleri bulma yarışmaları çekişmeli karşılaşmalara sahne oldu. Tüm branşlarda alınan puanların toplamıyla dereceye girenlerin belirlendiği yarışma oldukça çekişmeli geçti. Dereceye giren ilklere elektrikli kaykay, ikinciler bisiklet ve üçüncüler ise akıllı bileklikle ödüllendirildi.