Her geçen gün hızla gelişen ve büyüyen İnegöl’de şehrin gelişim alanlarından biri de Yeniceköy Mahallesi. Bu bölgede İnegöl Belediyesi yapılaşmanın başladığı alanlarda yeni yollar açılması ve gerekli altyapının uygulanması noktasında çalışmalarını sürdürürken, bölge sakinleri de bir yandan elini taşın altına sokuyor. Yeniceköy Mahallesinin yeni yerleşim alanlarının bulunduğu bölgede yapılaşmayla beraber yeni bir cami inşaatı da başladı. Geçtiğimiz yıl mahalle sakinleri tarafından kurulan Hz. Ali Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde yükselecek caminin temeli, bugün düzenlenen törenle atıldı.

AW071251_01

Camiyle beraber Kuran kursu, lojman, sosyal tesis, taziye evi ve çok amaçlı salonun yer aldığı adeta bir tesis hüviyetindeki yapının temel atma törenine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile çok sayıda davetli katıldı. Temel atma töreni Kuran-ı Kerim tilavetleriyle başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan Hz. Ali Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Adem Akkaya, “Yeniceköy Hz. Ali Camisi için bir yıl önce derneğimizi kurduk. Burada yapılaşma başladığı için bir cami de en az 3-4 yılda tamamlanabiliyor diyerek yola koyulduk. Bugün temelimizi atıyoruz. Derneğimize Büyükşehir Belediyemizden, İnegöl Belediyemizden ve sanayicilerimizden büyük destekler aldık. Allah razı olsun katkı veren herkesten. 380 metrekare zeminde yapılacak camimizde 4-6 yaş Kuran kursumuz olacak. Eğitim küçük yaşta başlar. Donanımlı ve güzel bir tesis olacak inşallah” dedi.

AW071251_02

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise yaptığı selamlama konuşmasında “Bugün Yeniceköy Mahallemizdeyiz ve burada artık yapılaşmanın arttığı, tamamen şehirleşme noktasında ilerleyen bir Yenice var. Burada geçmiş dönemde de Başkanlarımızın çok kıymetli çalışmaları oldu, hizmetleri oldu. Bizler de devraldığımız günden bu yana şehrin altyapısından üst yapısına, diğer donatı alanları, yeşil alanları, parklarıyla eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bir yandan Büyükşehir Belediyemiz bir yandan İnegöl Belediyemiz zaten havasıyla ve doğasıyla kıymetli olan bu alanlarda üzerine değer katmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

AW071251_03

Bölgenin ihtiyaçlarından biri camiydi

Bölgenin ihtiyaçları olduğunu dile getiren Başkan Taban, “Bunlardan biri de camiydi. Camiler aslında bizim yaşam alanlarımız. Bir araya geldiğimiz, cemaat olduğumuz, birbirimizden haberdar olduğumuz mekanlar. Cenabı Allah’a el açtığımız mekanlar. Dernek başkanıma, yönetimine ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bana göre başlanmış iş bitmiş iştir. Siz burada buna vesile oldunuz, öncülük ettiniz. Bölgede yeni yapılaşma devam ederken bir yandan da camimizi inşa etmiş olacağız” dedi.

Konuşmasında cami hakkında da bilgiler veren Taban, “Burada yaklaşık 380 metrekare gibi bir alanda cami ile birlikte Kuran kursu da olacak, taziye evi, çok amaçlı salon gibi alanlar da olacak. Burada bin 250 metreküp temel kazısı ile cami bahçesinde toprak dolgusu gerçekleştirildi. Bu bir başlangıç. Önemli olan başlamasıydı, niyetti. Bu da yola girmiş oldu” şeklinde konuştu.

“Bizim bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var”

Konuşmasının sonunda Filistin’de yaşananlara değinen Taban, “Bugün Filistin’de yaşanan hadiseleri hepimiz görüyoruz. Gerçekten canımızı çok yakıyor. Cenabı Allah’a yalvarıyoruz, dua ediyoruz. Bir taraftan da Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin diplomatik girişimleri bu manada devam ediyor. İnşallah bunların son bulması adına bizim bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var. Dayanışma içerisinde olmalıyız” açıklamalarında bulundu.

Son olarak bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız da “Yeniceköy Mahallesi Hz. Ali Camimiz bir kampüs olacak Allah’ın izniyle. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” ifadelerinde bulundu.

Mudanya’da dere taştı, dükkanlar çamur deryasına döndü Mudanya’da dere taştı, dükkanlar çamur deryasına döndü

Konuşmalar sonrası dualar eşliğinde caminin temeli atıldı.