iPhone 13 serisi hakkında birçok iddia ortalıkta dolanıyor.

Gelen raporlarda iPhone 13 ailesinde, hem yüz tanıma hem de parmak izi okuyucunun olduğu ileri sürülmüştü. Ayrıca yeni iPhone'larda çentiğin de küçüleceği belirtilmişti. Twitter'da bir kullanıcı tarafından iPhone 13'e ait olduğu iddia edilen ekran koruyucu fotoğrafları paylaşıldı. Ön paneldeki değişiklik, çentik iddiasını doğruluyor.

İşte sızıntı fotoğraflar...

Güneş'in şimdiye kadarki en yakın görüntüsü çekildi! Güneş'in şimdiye kadarki en yakın görüntüsü çekildi!

Ahize kısmı biraz yukarı taşınmış ve böylece çentiğin daha küçük olması sağlanmış. Geçtiğimiz haftalarda Apple'a yakın bir endüstri kaynağı, Apple'ın geliştirdiği bir protipte, Face ID sistemini yani çentik içindeki tüm bilşenleri ekranın içine gömdüğünü söylemişti. Fakat kaynak bu gelişmenin iPhone 13'te değil, iPhone 14'te olabileceğini açıklamıştı.

Twitter'da DuanRui nickli kullanıcı iPhone 13'ün ekran koruyucusuna ait fotoğrafları paylaştı. Sözde ekran koruyucunda olan çentik, mevcut iPhone'lardaki çentikten daha küçük.

   


iPhone 12'de 38.83 milimetre olan çentik yeni modelde 26.8 milimetreye küçülüyor. Yani Apple'ın eleştirilere neden olan çentiği 1 santimetreden fazla küçülüyor.

Ayrıca 3D prototipe göre ön kameranın yeri de değişiyor. Kamera çentiğin soluna alınıyor. 

Şirketin iPhone 13 modelinde ekranlarda köklü bir değişikliğe gideceği belirtildi. Kore merkezli The Elec tarafından ortaya atılan iddiada Apple'ın Samsung'dan 120 Hz LTPO OLED paneli aldığı belirtildi.

Apple'ın tedarik hattı üzerinde yapılan inceleme sonrası ortaya çıkan detay şirketin yeni iPhone'larda enerji tasarrufunu artıracak bir ekran tercih edeceğini ortaya koyuyor.

Yeni nesil amiral gemisi telefonların favori ekranı olan 120 Hz LTPO OLED ekranın en büyük özelliği ekran yenileme hızının ihtiyaca göre değişmesi.

Hertz ya da Hz akıllı telefonların ekranlarını anlatılırken çok kullanılan bir ifade. Bu ifade aslında saniye başına ekrandaki görüntünün yenilenmesi anlamına geliyor. 30 Hz'de ekran 30 kez yenilenirken 120 Hz'de ekran 120 kez yenilenmiş oluyor.

Yenilenme hızının artması görüntü kalitesiyle birlikte enerji sarfiyatını da artırıyor. Samsung'un yeni nesil LTPO ekran panelleri ise 1 Hz'ye kadar düşüp ardından 120 Hz'ye çıkabiliyor.