İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog 14 yıl aranın ardından Ankara'ya geldi. Resmi törenli karşılamanın ardından iki lider görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ortak basın açıklaması yapıldı. Enerjide işbirliği vurgusu yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs ve Filistin hassasiyetini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 yıl aradan sonra resmi ziyaret gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'u Ankara'da resmi törenle karşıladı. İki lider arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası ortak basın açıklamasında bulunuldu.

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi... Kabine bugün toplanıyor! Gündem ekonomi...

* İsrail Devlet Başkanı Herzog'u Ankara'da misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

* Kendilerine bir kez daha Türkyie'ye hoşgeldin diyorum. Bu tarihi ziyaretin ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.

* Ülkelerimiz arasında ortak çıkara dayalı, karşılıklı hassasiyetle saygı çerçevesinde siyasi diyalogun yeniden canlandırılmasıdır.

* Ticaret hacmimiz %36'ya yakın artış göstererek geçtiğimiz sene 8,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2022 senesinde 10 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum.

* Son günlerde bölgemizde yaşanan gelişmeler, enerji güvenliğini bir kez daha öne çıkmıştı. Türkiye ihracatçılar meclisimizin organizasyonumuzla 90 kişilik ekimiz İsrail'de değerli temaslarda bulundu.

jeler yürüten kuruluşlarımızın devam etmesi hususunda İsrail makamlarının desteğini beklediğimizi özellikle vurguladım.

* Türkler ve Museviler yüzyıllar boyunca barış içinde yaşamanın en güzel örneklerinin vermişlerdir. Bu müstesna tarihimize gölge düşürülmesine müsamaha göstermeyeceğiz.

* Güncel bölgesel, uluslararası meseleler hakkında da fikir alışverişinde bulundu. Özellikle dışişleri bakanımızın bu ziyaretin ardından Filistin'e ve İsrail'e yapacağı ziyareti önemsiyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın da ziyaretini önemsiyorum.

* Şu anda bizim elimizde 4'üncüsü de yolda geliyor. 4 tane sondaj gemisi ve 2 tane sismik araştırma gemisi var. Karadeniz'de, Akdeniz'de bu çalışmalarımızı işbirliğimizle hayata geçirebiliriz.

HERZOG: EŞİM VE BEN TÜRKİYE'DE BULUNMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ

Halklarımız arasındaki ilişki çok eskidir ve bu ilişkinin güçlü, tarihi, dini, kültürel kökleri vardır.

İsrail ve Türkiye birçok alanda, bu bölgeyi çarpıcı şekilde etkileyecek şekilde bir işbirliği yapabilir ve yapmalıdır.

Geçmişteki anlaşmazlıklar kendi kendine kalkmaz ama iki halk güven ve saygı yolculuğuna çıkmayı seçiyoruz. İleriye bakmayı seçiyoruz. Her konuda anlaşamayacağımız konusunda peşinen anlaşmalıyız. Ancak anlaşmazlıkları geleceğe yönelerek çözmeye çalışacağız. Sizin ve benim milletim Allah'a inanan HZ. İbrahim'in çocuklarıyız.

resized_cf3d2-74ec13a2erdoc49fanherzog