Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminde 16. gün devam ederken, ABD bugün Rusya'ya yaptırımlarına yenilerini ekledi. "Rus ekonomisini çökerttik" diyen ABD Başkanı Biden'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Çeşitli yeni adımları açıklayacağız. İlk olarak bütün bu uluslar en çok iltimas geçilen ülke statüsünü geri alacak Rusya'dan. Bu ülke arasında en iyi imkanlar dahilinde ticari işlemler yapılıyor, herhangi engel olmuyor, gümrük vergileri en düşük oranda uygulanıyor. Kalıcı normal ticari ilişkisi kaldırıldığında Rusya'nın ABD ile ticareti zorlaşacak.

Rus ekonomisine bu kararla çok ciddi bir darbe indirmiş olacağız. Burada iki partili liderlik ortaya koyuyoruz kongrede aynı zamanda sayın Meclis Başkanımıza da teşekkür etmek istiyorum, kalıcı ticaret ilişkisinin ortadan kaldırılması noktasında müttefiklerimizle ortak bir duruş ortaya koyuyoruz.

"DENİZ ÜRÜNLERİ, VOTKA, ELMASIN İTHALİNE ENGEL GETİRİYORUZ"

Kütahya'da yeni sanayi sitesi şekilleniyor Kütahya'da yeni sanayi sitesi şekilleniyor

Putin'in saldırıları karşısındayız. Özgür dünya şu anda meydan okuyor. Biz burada öncülük rolü üstleniyoruz. Çeşitli sektörlerden deniz ürünleri, votka ve elmas ürünlerinin ithalatının önüne de engel getiriyor olacağız. IMF ve Dünya Bankası ile adım atıyor olacağız. Putin burada saldırgan durumda ve bedel ödemesi gerekiyor. Şu an yaptığı şey barışa ve istikrara saldırı.

G-7 ülkeleri de Rus oligarklarına karşı adımlar atıyor. Burada haksız kazanç sahibi oligarklara karşı adım atıyoruz. Rus halkından para çalan insanlar bunlar. Bizim ülkelerimizde haksız kazançları saklıyorlar. Yaptırımların acısını çekmek durumundalar. Tatil yapmaya gidiyorlar, yüz milyonlarca dolar harcıyorlar. Onların yüksek değerli ürünleri almalarına da engel getiriyor olacağız.

"RUSYA'NIN KREDİ DERECESİ 'ÇÖP' SEVİYESİNDE"

Adımlarla birlikte Putin'e daha da ağır darbe indiriyor olacağız. Müttefiklerimizle birlikte tek bir ses olarak adım atıyoruz. Rublenin değeri yüzde 50 azaldı, 240 Ruble 1 Dolara denk geliyor. Moskova borsası 2 hafta boyunca kapalı kaldı, ekonomi çökmesin diye. Ülkenin kredi notu çöp statüsüne indi. Her gün ülkeden ayrılan şirket sayısı artıyor.

170 milyon dolar ek yardım yolluyoruz. 100 milyonlarca dolar yardım taahhüdünde bulunuyoruz diğer ülkelerle birlikte. 13.6 milyar dolar değerinde yardım paketi yolluyor olacağız Ukrayna'ya. Aynı zamanda Ukrayna halkına kendilerini savunmaları için yardım ediyoruz. Erişime ihtiyaç varsa kollarımızı burada Ukrayna mültecilerine açıyoruz.

NATO'nun her bir noktasını korumaya taahhüdümüz devam ediyor. Biz doğrudan çatışmaya girmeyeceğiz. NATO ile Rusya arasında böyle bir şey olursa 3. Dünya Savaşı'na neden olur. Ancak bu savaş Rusya'nın zaferiyle sonuçlanmayacak. Transatlantik ittifakın zayıflamasını istedi ama bu olmadı. Biz Ukrayna'nın yanında duruyoruz. O topraklara imparator olmak isteyen insanlara dünyaya egemen olma hakkını vermeyeceğiz.

Biz dünyaya barış tesis etmek istiyoruz. Bu noktada tökezlemeyeceğiz. Tanrı yardımcımız olsun. Kimyasal silah kullanırsa çok ciddi bedel ödeyecektir Rusya."

PUTİN 'YAPTIRIMLAR SAVAŞ İLANI GİBİ' DEMİŞTİ

ABD ve diğer Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı yaptırımlar getirmesinin bir savaş ilanına benzediğini söyleyen Putin, "Olanların çoğu, karşı karşıya olduğumuz şey, Rusya'ya karşı savaşmanın yolları. Bize uygulanan yaptırımlar Rusya’ya savaş ilanı gibidir. Ama Tanrı’ya şükür, henüz o noktaya gelmedi." demişti.

Kremlin de yaptırımlarla ilgili olarak, "Dünya, Avrupa ve ABD’nin herhangi bir ülkeyi izole edebilmesi için fazla büyük. Rusya’dan ayrılan yabancı şirketler de geri dönecek" açıklamasını yapmıştı.