Karaca, "Bakanlık sebep, iddia edildiği gibi kur farkından kaynaklı maliyet artışı değil diyor ama ne demek istediğini de anlatamıyor. Sağlık Bakanlığı'nın açıklaması da açıklamaya muhtaç" dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın kur farkından doğan maliyet artışı sonucu Ekim ayından itibaren başta Bursa olmak üzere Sivas, Çanakkale, Malatya ve Afyon'da ambulans helikopter hizmetinin sona erdirdiğini belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, daha önce kur farkı nedeniyle ambulans helikopter hizmetinin durdurulduğu konusunda bilgilendirme yapan Sağlık Bakanlığı'nın tepkiler üzerine bu kez de "Uygulamanın ekonomik tedbirle uzaktan yakından ilgisi olmadığı, atıl kapasite oluşmasına izin verilmediği, 2021’deki planlama doğrultusunda sayının belirlendiği, 12 helikopter ve 8 uçak ambulansın 2021’den bu yana hizmet vermeye devam ettiği" yolunda bilgiler verdiğini kaydetti.

f0de0af85f24da62ca097f7f61863e476bde8a16

KARACA: "SORUMUZA CEVAP ALAMADIK"

Bakanlığın cevaben yaptığı açıklamada gerçek sorun ve çözüm yollarına ilişkin detayları ele almak yerine istatistik veriler yoluyla, olumlu algı yaratma çabasına girişilmiş olmasını gülünç bulduğunu kaydeden Karaca şöyle dedi:

"Sağlık Bakanlığı, kur farkından doğan maliyet artışı nedeniyle hava ambulans hizmetine son verdiği yolunda bilgilendirmede bulunmuştu. Garantili projelerdeki kur farkını göz ardı eden AKP hükümeti, hava ambulans hizmetine göz koymuş, onu kaldırıyor. Bursa başta olmak üzere 5 ilimizde hava ambulans hizmetine devam edilmesi talebi var. Bakanlığın verdiği cevapta bu talebe ilişkin tek satır yok. Atıl kapasite oluşmasına izin verilmediği yolunda muğlak bir ifadenin ardından 2008'den buyana yapılan hasta ve organ nakli istatistikleri veriliyor. Bizim sorumuz geriye dönük istatistiklerle ilgili değil. Biz Bursa'nın hava ambulans hizmetini geri istiyoruz. Biz masal dinlemek değil, Bursa'nın ambulans helikopteri geri gelecek mi, gelmeyecek mi, o sorumuzun cevabını istiyoruz."

Karaca, insan yaşamının değerinin parayla ölçülemeyeceğini ifade ederek, “Tasarrufu çok düşünüyorlarsa, önce kendi hayatlarındaki şatafattan vazgeçsinler” şeklinde konuştu.