Bursa’da 20 Temmuz 1974’te, Yunanlılar ve Rumların, Kıbrıslı Türklere karşı uyguladıkları baskı ve zulme son vermek ve adaya barış getirmek maksadıyla savaşa katılan gaziler, Mihraplı Şehitlik Abidesi’nde bir araya gelerek silah arkadaşlarını andı.

AW671728_04

Bursa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muzaffer Uyar, “Kıbrıs Barış Harekatının 48. yılını kutlamak maksadıyla gaziler olarak toplandık. Buradaki arkadaşlarımız 48 yıl önce işgalcileri yenilgiye uğratmıştır. Türkiye garantör ülke olarak, Zürih ve Londra antlaşmaları gereği Kıbrıs Barış Harekatı’yla adaya müdahale etmiştir.

AW671728_03

İsveçli IKEA mescidi kapattı! İsveçli IKEA mescidi kapattı!

Savaşa katılan silah arkadaşlarımız Rumları ve Yunanları mağlup edip, şimdiki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) kurulmasına vesile olmuşlardır. Bu yüzden harekata katılan gazilerimize çok teşekkür ediyorum. Ben de o dönem savaşa katılmış Hava İndirme Tugayında görevli çavuştum. Şu an 68 yaşındayım. Böyle bir durumla karşılaşırsak bu yaşımda hiç çekinmeden yine giderim. Biz gazi ve şehitler yalnız unutulunca ölürüz” diye konuştu.

AW671728_02