Bir zamanlar Akşam Gazetesi, BMC, Türkcell ve YapıKredi Bankası da dahil Türkiye’nin en büyük holdinglerinden olan Mehmet Emin Karamehmet’in Çukurova Grubu ile fren, direksiyon, süspansiyon sistemleri üreten Koreli Mando ortaklığındaki şirket; Tesla otomobillerine de Türkiye’den amortisör ihraç ediyordu.

Bursalı üretici tarafından yapılan başvuruya Rekabet Kurumu 2 Haziran 2022 tarihinde yanıt verdi. Cevapta şu görüşe yer verildi:

Maysan Mando Otomotiv Parçaları Sanayi Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Mando Corporation aracılığıyla Halla Holdings Group tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Bursa, Mando’nun en gelişmiş ticari araç amortisör tesisi

Bursa’daki tesis, son yatırımla Mando Grubu’nun tüm dünyadaki fabrikaları içinde ticari araç amortisör tasarımı ve üretimi konusunda know-how’ını geliştirmiş en önemli fabrika haline gelmişti.

Güzelyalı Yat Limanı'yla İlgili Mahkeme Kararı Açıklandı! Güzelyalı Yat Limanı'yla İlgili Mahkeme Kararı Açıklandı!

Şirket’in toplam üretiminin yüzde 65’i, Renault – Nissan, Ford, Hyundai, Kia, GM, Daimler, Iveco, Schmitz Cargobull gibi yurtdışı OEM üreticilerine ve Hyundai Assan, Oyak Renault, Mercedes-Benz-Türk, BMC, Ford Otosan, Tofaş, Anadolu Isuzu, Otokar, Karsan, Temsa Global, FNSS ve Ege Endüstri gibi çok sayıda yerel OEM üreticilerine rezerve durumda. Şirket, üretiminin kalan yüzde 35’lik bölümüyle yurt içi ve yurt dışı satış sonrası ürün ve servis talebini karşılamakta ve toplamda 75 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmekte.

Maysan Mando kimin?

Haziran başına kadar Türk ve Koreli şirketlerin ortaklığında yol alan şirket; otomotivin yanı sıra, demiryolları ve askeri araçlara yönelik ürünler geliştirip, üretiyor.

1969 yılında Maysan adıyla kurulan şirket, Türkiye’de amortisör üretimi yapan ilk üretici. Şirketin Çukurova Grubu bünyesine katılmasının ardından; 1976 yılında Oyak Renault, Tofaş ve Mercedes Benz Türk gibi başlıca OEM üreticileri önemli müşterileri arasına katıldı. Listeye en son eklenenlerden biri de ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla oldu.

Ortaklık ne zaman kuruldu?

1997 yılında Güney Koreli Mando Corporation ile yapılan ortaklık sonrasında şirketin adı; Maysan Mando olarak değiştirildi.

Son olarak Maysan Mando’da tek söz sahibi haline gelen Mando Grubu ise dünya genelinde 24 üretim lokasyonuna, 15 AR-GE Merkezine, 10 satış ofisine ve 7 araç test sahasına sahip.

Güney Kore’nin en büyük şirketler topluluğu arasında yer alan Halla Holding’in iştiraki konumundaki Mando; yaklaşık 7 milyar dolar ciroya sahip. Şirket otomotivde dünyasının ilk 10 markasının tamamının en önemli tedarikçileri içinde yer alıyor. Aynı zamanda otonom araç teknolojileri konusunda da 4. nesil ekipmanlar üreten bir üretici.