Mudanya Artvinliler Derneği, unutulmaya yüz tutan zeytin hasadı sonrası hasat şenliğini yeniden canlandırarak misafirlere ikramlarda bulundu.

Mudanya Belediyesi'nden yeni iş birliği! Mudanya Belediyesi'nden yeni iş birliği!

AW495168_03

Mudanya Güzelyalı’da bulunan Mudanya Artvinliler Derneği, eskiden zeytin hasadı sonrası börek, helva ve çeşitli yiyecek ikramlarında bulunulan hasat şenliği geleneğini canlandırmak amacıyla dernek binasında konuklarına helva ve cağ döner ikramında bulundu. Gerçekleşen ikramlar ve sohbetlerle o günleri yeniden yaşayan Güzelyalılar, "Böyle bir geleneğin olduğu unutmuştuk. Bizlere birlik, beraberlik ve paylaşma duygularını yeniden yaşatan Artvinliler Derneğine ve başta İbrahim Turan’a teşekkür ederiz" diyerek duygularını dile getirdiler.

AW495168_05

Dernek Başkanı Av. İbrahim Turan, "Unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği yeniden yaşatmak ve hatırlatmak istedik. Davetimize gelen konuklarımıza zeytin hasadı sonrası yapılan ikramlardan bahsederek o günlerin yeniden yaşanmasını sağladık. Konuklarımıza cağ döner ve irmik helvası ile çay ikramlarında bulunduk. Bu yıl ilk defa gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik oldukça ilgi gördü. Gelecek yıl derneğimiz faaliyetleri içerisinde bu geleneği festival havasında gerçekleştirmek istiyoruz. Halk oyunları ve yöresel sanatçılarımızı da davet ederek diğer zeytinci köylerine örnek olmak istiyoruz" diyerek katılımcılara teşekkür etti.

AW495168_01

AW495168_02