İran'ın Türkiye'ye doğal gaz sevkiyatını durdurmasının ardından OSB’lerin yaşayacağı doğal gaz sıkıntısına, elektrik kısıtlaması da eklendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğal gaza dayalı elektrik santrallerine gaz verilememesi kaynaklı olarak elektrik arzında da sıkıntı oluşacağını ve sanayi kuruluşlarına elektrik kısıtlaması yapılacağını duyurdu. İlk elektrik kısıtlaması haberi Konya ve Adana’daki OSB’ler için gelirken, kesinti uygulamasının Türkiye’deki tüm OSB’lere yayılacağı belirtiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada, bu kesinti kaynaklı bir elektrik sıkıntısının da doğacağı vurgulanarak, “Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz ve buna bağlı olarak da elektrik tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen, diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır” denildi.

210120222058240426728

ÜRETİM AKSAYACAK

Doğal gaz ve elektrikte yaşanan sıkıntıların ardından, sanayi elektriğinde kesinti haberleri gelmeye başladı. Adana Doğu Akdeniz Yük Tevzi İşletme Müdürlüğünden Adana Hacı Sabancı OSB Bölge Müdürlüğüne 21 Ocak Cuma günü yapılan bildirim ile 24 Ocak Pazartesi, 25 Ocak Salı, 28 Ocak Cuma günlerinde 24 saatlik (00:00-24:00) toplamda 72 saatlik elektrik kesintisi uygulanacağı kaydedildi. Kesintide sadece aydınlatma ve ısınma için elektrik kullanımına izin verileceği belirtildi.

Ayrıca kesintilerden Konya sanayisi de etkilenecek. MEDAŞ, bazı bölgelerde birer gün elektrik kesintisi yapacak.

Togg’da teslim edilecek araç sayısı 12 binden 20 bine çıkartıldı Togg’da teslim edilecek araç sayısı 12 binden 20 bine çıkartıldı

Elektrik kesintisi uygulamasının Türkiye genelindeki tüm OSB'lerde yapılmasını bekleniyor.