Koronavirüs salgınında ağır hastalık ve ölüm riskini düşürerek milyonlarca hayatın kurtarılmasını sağlayan Kovid-19 aşıları tüm dünyada uygulanmaya devam ediyor.

Çocukların aşılanması ile ilgili çalışmalar da salgının devreye girmesinden bir yıl sonra başlamış, yaş gruplarına göre birçok ülke yetişkinlerle birlikte çocukları da virüse karşı aşılamaya başlamıştı. Pfizer-BioNTech'ten yapılan açıklamaya göre ise artık 5 yaş altı çocuklar için özel bir aşı üretilmeye başlanacak.

The Washington Post'ta yer alan ve kuruma yakın kaynaklardan alınan bilgilere dayandırılan habere göre 5 yaş altı çocuklar için özel olarak geliştirilen Koronavirüs aşısı bu ay sonunda hazır olacak. 

cocuk-asi-koronavirus-getty-1628309_2

Pfizer-BioNTech'in bu Aşı için acil kullanım iznine de bugün başvuru yapması bekleniyor.

İki doz olarak yapılması planlanan aşının 6 aylıktan itibaren 5 yaşına kadar olan çocuklar için kullanılması planlandı.

Habere göre aşı tasarlanandan daha erken bir tarihte hazır hale getirildi. Bunda dünyayı kasıp kavuran Omicron varyantının tehlikeli derecede bulaşıcı olması ve çocukları da etkilemesinin önemli bir faktör olduğu düşünülüyor.

BUYSAD Başkanı güvenli gıdaya ulaşımın her geçen yıl zorlaştığına dikkat çekti! BUYSAD Başkanı güvenli gıdaya ulaşımın her geçen yıl zorlaştığına dikkat çekti!

Pfizer-BioNTech'in Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) bugün yapacağı başvuruyla aşının hızlı bir şekilde piyasaya çıkacağı ve 5 yaş altı çocuklar için kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor.