Rusya Ukrayna savaşı 6'ncı gününde...  Belarus'taki barış müzakerelerinin ikinci turunun yapılacak olması umutları yeşertmişken ABD'den peş peşe açıklamalar geldi. Demokrat Senatör Chris Murphu de 'Kiev muharebesi uzun ve kanlı olacak' dedi. CNN’e konuşan ve adını paylaşmak istemeyen bir siyasetçi de önümüzdeki günlerde yaşanması beklenen olayların 'son derece endişe verici' olduğunu söyledi. Uluslararası Ceza Mahkemesi ise Rusya'nın olası savaş suçlarını araştırma için harekete geçti. İşte savaşın merkezindeki Ukrayna'dan Son Dakika gelişmeleri...

14.32 Rus RIA Haber ajansı Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelerin ikinci turunun yarın yapılabileceğini duyurdu.

14.27 Polonya Devlet Başkanı Duda, 'NATO'ya Ukrayna'ya savaş uçağı göndermeyeceğimizi bildirdik' dedi. 

13.57 Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Harkov'da 10 kişinin hayatını kaybettiğini 35 kişinin de yaralandığını duyurdu.

13.42 Kremlin görüşmeler için ara bulucuya ihtiyaç olmadığını açıkladı. Açıklamada 'Uygulanacak hiçbir yaptırım yaklaşımımızı değiştiremez' denildi.

Rusya'nın Ukrayna'da misket bombası kullandığı iddiasını reddeden Kremlin Zelenski'ye de çağrıda bulundu. Açıklamada Zelenski'nin silah bırakma çağrısı yapması durumunda can kayıplarının önüne geçileceğinin altı çizildi.

'PUTİN BARBARCA TAKTİKLER KULLANIYOR'

13.36 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa kıtasında bir felaket yalandığını belirtti. Polonya'da bulunan Johnson, 'size yardım etmeye hazırız, insani yardım malzemelerimiz zaten geliyor' dedi.

Johnson ayrıca Ukrayna cumhurbaşkanı Zelenski'nin 'liderliği ve cesareti' nedeniyle tebrik etti. İngiliz Başbakan Putin'in Ukrayna'da 'barbarca taktikler' kullandığını belirtti. 

İngiltere'nin Ukrayna'da uçuşa yasak bölge tesis edemeyeceğini belirten Johnson, bunun Rusya ile doğrudan çatışmaya yol açacağının altını çizdi

NATO'DAN RUSYA'YA NET MESAJ

13.25 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Belarus işgale yardım etti NATO Ukrayna'nın yanındadır' dedi.

Rusya'nın barışı yok ettiğini belirten Stoltenberg, 'NATO topraklarını sonuna kadar savunacağız' dedi. NATO Genel Sekreteri, Rusya'yı savaşı derhal durdurmaya davet etti. 

13.07 Birleşmiş Milletler 660 binden fazla Ukraynalının ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı

13.05 Almanya, silahlı savaş uçaklarının Polonya'da hava devriyesi yaptığını duyurdu.

12:53 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 'Amerika'ya ait nükleer silahların evine dönme vakti geldi' dedi.

Operasyonların hedefler gerçekleşene kadar süreceğini belirten Lavrov ayrıca 'AB diyalog yerine yaptırım yolunu seçti. Avrupa ülkelerinin toprakların ABD'nin nükleer silahlarının olması kabul edilemez' dedi.Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Rusya'nın hedeflerine ulaşana kadar Ukrayna'da askeri operasyonuna devam edeceğini açıkladı. Interfax haber ajansında yer alan habere göre Şoygu, Moskova'nın asıl amacının Batı'nın teşkil ettiği tehditlerden kendisini korumak olduğunu ve Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmediğini belirtti.