ÇOCUKLARIN %5’İNDE VAR...

Bugüne dek birbirinden ünlü isimlerin göz kapağı estetiği ameliyatını gerçekleştiren Op. Dr. Tuncay Sezgin, bu kez şaşılık ve tedavisi hakkında bilgi verdi. İki gözün farklı yöne bakması olan şaşılığın çocukların % 5’inde yetişkinlerin ise % 1’inde görüldüğüne dikkat çeken Sezgin, hastalığın tam nedeninin bilinmemekle birlikte genetik olarak geçebildiğini söyledi.

thumbnail_1-3

BİR ÇOK TEDAVİSİ VAR

Şaşılığın artık insanın kaderi olmadığını altını çizen Op. Dr. Tuncay Sezgin, bu sorunu yaşayanların mutlaka göz doktoruna başvurmasını önerdi. Şaşılığın gözlük, göz egzersizleri, prizmatik camlar, göz dışı kaslara botoks enjeksiyonu veya ameliyatla giderilebildiğini belirten Sezgin, tedaviyi belirlerken kaymanın başlangıç yaşı, kaymanın her iki göde mi yoksa tek gözde mi olduğu gibi tanıların önemli olduğunu söyledi.

BEBEKLERDE MÜDAHELE GECİKMEMELİ

Doğuştan olan göz kaymalarında ameliyatın gerekliliğine dikkat çeken Sezgin, söz konusu operasyonun bebeklerin 6 ay ve 1 yaş aralığında yapıldığını dile getirdi. Ancak göz kaymalarının genellikle çocuk 2-3 yaşlarındaykan ortaya çıktığını söyleyen Sezgin, “Sorun genellikle gözlük kullanılarak düzeltilebiliyor. Gözlük taktğı halde düzelmeyen vakalarda ise ameliyat gerekli oluyor. Bu nedenle şaşılığı olan çocukların belirli bir yaşa gelmesi beklenmeden uzman hekime başvurmaları çok önemli” dedi.