Çalışmalar kapsamında zemin sağlamlaştırma çalışmaları süren toplamda 14 kilometrelik 10 tünelden biri olan T04 tünelinin ayna birleştirme töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karasmailoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. Toplam uzunluğu 498 metrekare olan tünelin aynası gerçekleştirilen törenle yıkılarak, tüneller arası ilk birleşim sağlanmış oldu.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (4)

Bilecik Osmaneli’de gerçekleştirilen törene Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Muhammet Müfit Aydın, Mustafa Esgin, Osman Mesten, Refik Özen, Zafer Işık, Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Setenay Yüksel Olguner, il yönetim kurulu üyeleri ve AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu’da katıldı.

Akıl almaz olay! Köprüden atladı otomobilin üzerine düştü... Akıl almaz olay! Köprüden atladı otomobilin üzerine düştü...

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (7)

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, toplam değeri 24 milyar TL olan 201 kilometrelik hızlı tren projesinin 56 kilometrelik Bursa – Yenişehir bölümünde yüzde 84 oranında fiziki ilerleme sağlanırken altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (3)

95 kilometrelik Bursa - Balıkesir bölümüyle birlikte 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli bölümünde ise proje çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Başkan Gürkan,  Bursa-Yenişehir-Osmaneli bölümünün üstyapı ve elektromekanik işleri ile Yenişehir-Osmaneli kesiminin altyapı işlerinin hızla ilerlediğini söyledi. 

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (9)

Proje tamamlandığında yüksek hızlı trenlerle Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demir yolu seyahatinin, kesintisiz, hızlı ve konforlu bir şekilde yaklaşık 2 saat 15 dakikada gerçekleşeceğini anlatan Gürkan, Bursa - Balıkesir-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı üzerinde 7 istasyon ve gar bulunduğunu hatırlattı. Gürkan, “Proje ile toplam uzunluğu 16,5 kilometre olan 13 tünel, 8 kilometrelik 11 kaçış tüneli, 1 kilometrelik olan 5 aç-kapa tüneli, toplam uzunluğu 4 kilometre olan 28 demir yolu köprüsü, yine toplam uzunluğu 4 kilometre olan 4 viyadük ve toplam uzunluğu 1,5 kilometre olan 66 altgeçit ile 155 menfez imalatı yapılacak” dedi.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (8)

Başkan Gürkan,  hızlı tren hattının Gürsu, Yenişehir güzergahını takip ederek Osmaneli Mevkii’nde yapılacak üçlü hat ile Ankara-İstanbul hızlı tren hattına bağlanacağını belirtti.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (5)

Hızlı trenin Bursa'nın batısında yer alan TEKNOSAB, Karacabey ve Kuş Cenneti istasyonlarından da geçeceğini anlatan Başkan Gürkan, mevcut durumda işletmede olan Emek-Arabayatağı metro hattının, uzatma çalışmasıyla Mudanya Bulvarı'nı katederek Hızlı Tren Garı ve nihayetinde Bursa Şehir Hastanesine ulaşacağını dile getirdi.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (10)

14 kilometrelik tünellerde altyapı çalışmalarının 2023, üstyapı ve elektromekanik çalışmalarının ise 2024 yılı sonlarında tamamlanacağını belirten Gürkan, “Projenin bu bölümünde şu anda 1200 kişi 7/24 esası ile çalışıyor.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (2)

Önümüzdeki aylarda bu sayı 5000’e kadar çıkacak. Bir yandan teknik çalışmalar aralıksız yürütülürken diğer yandan  arkeolog, sosyolog ve bioçevre uzmanlarından oluşan bir ekiple bölgenin doğal ve sosyal yapısına zarar verilmemesi için detaylı çalışmalar yürütüyor” dedi.

T04-TUNELINDE-ISIK-GORUNDU (1)