Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı hazırlıkları için yapılan akşam antrenmanı öncesi açıklamalarda bulundu. 

"Transfer döneminde iki haftalık süreç çok önemli"

“Görüşmeler devam ediyor ama görüşmeler sadece gelecek oyuncularla ilgili değil transfer etmek istediğimiz, öncesinde görüştüğümüz belli noktaya gelmiş oyuncular vardı. Hem kendi kulüpleri ile çünkü devre arası transferlerin bu zorlukları olabiliyor. Sözleşmeli oyuncuların kendi şartları kulüplerinden gelecek oyuncuların kendi şartları bir çok noktada bazen onların açıkçası zaman kaybına yol açtığını biliyoruz.

Bizim takımımızda da öyle. Göreve geldiğimiz günden itibaren verdiğimiz raporlar, çalışma ortamımız oyuncularla ilgili bireysel raporlarla ilgili değişimler de o noktada değiliz. Bunu söyleyebilirim. Ama yoğun çalışıyoruz. Deniz Kolgu‘nun bununla ilgili ciddi çalışmaları var. Bizim buradan verim alamadığımız oyuncuların gitmesi yönünde şartlarını konuştuğumuz ve çok çaba sarf ettiğimiz dönem ama sonuçlanan herhangi bir şey yok. Tabii ki görüşmeler de belli oyuncularla prensip anlaşması yapılmıştı ama söylediğim şartlardan dolayı içinde bulunduğumuz maddi şartlarla ilgili sorunlar devam ediyor. Bunları da çözmemiz gereken bir dönem. 2 haftalık bir zamanımız var hem Erzurumspor maçı sonrası Eyüpspor maçı ve 1 haftalık aramız olacak. Sonrasında da transfer dönemi bitecek.

Açıkçası bu 2 haftalık süreç 2 maçta hem kendi hedefimizle ilgili play-off hedefinde olmamız gereken yer. Cidden sonuçları düzeltebiliriz. İyi sonuçlar alacaktır Bursaspor kazanarak devam edecektir. Bu zaman alsa da bunu gerçekleştireceğiz. Taraftarı mutlu edecek oyunu oynayacağız. Bunun için buradayız. Bu noktanın iyi olması için sabra ihtiyacımız var. Transferdeki bu 2 haftalık süreç de bunu belirleyecek. Transferlerden sonra bambaşka bir takım yapısı ve kurgusu görebilirsiniz. Ama tabii oyuncu şartları her şeyin önünde. Bazen bizi tıkayan faktörler bunlar oluyor.”

Bursaspor: "İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunuyoruz" Bursaspor: "İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunuyoruz"

"Bursaspor’u tercih etmemin nedeni taraftar"

Hem bireysel görüşmelerde hem de kendi yaptığımız oyun analizlerinde de aslında nedenlerini biliyoruz. Anlatmak istediğim en önemli şey bu; ben bu oyunu çok iyi oynayacağımızı biliyorum. Kazanarak devam edeceğimizi de biliyorum. Fakat Bursaspor şehir için Türk futbolu için çok önemli. Bursaspor‘un içinde bulunduğu bu durum da görünmeyen kısımda olanları yönetmek daha da önemli hale geliyor. Şehirdeki bu bütünleşmeyi sağlamak, beraberliği sağlamak birlik, beraberlik ve oyunculara yansıyan bu mental durumun çok farkındayız. Çünkü sadece fiziksel değil aynı zaman da zihinsel bir savaş. Bu konularla ilgili çok tecrübeliyiz. İçinden nasıl çıkılacağını bilen bir teknik adamım. Ama bu bütünleşmeyi sağlamak zorundayız. Bursaspor‘un o şampiyon takımın  havasını oyunculara hissettirmek o bütünlüğünü, birliğini, takım için adanmışlığını ortaya koymak biraz zaman alacak. Dış olayları sahaya yansıtan bir teknik adam değilim. Oyuncularında bunu yapmasına müsaade edemeyiz. Konsantrasyonumuzun tamamını sahaya yansıttığımız zaman neler yapacağımızı da çok iyi biliyorum. Oyuncuların kendi sosyal çevresi aile yapıları ve taraftarla olan iletişimleri bizim açımızdan önemlidir. Kendi alanlarını korumak zorundalar. Futboluna yansıyacak her türlü kelimeden cümleden uzaklaşmak zorundalar. Üstesinden gelemeyeceğimiz bir durum yok. Bursaspor‘u tercih etmemdeki en önemli etken taraftarımızın gücü. Taraftarımızın takıma nasıl enerji ve güç verdiğini çok iyi biliyorum. O bütünleşmeyi sağlamak zorundayız. Bursaspor, Bursa şehrinin ve Bursa‘daki her bireyin önceliğidir.”

"Cristobal Jorquera sakatlığı sebebiyle bizle değil"

Kadro yapılanmasıyla ilgili detay veren Tamer Tuna, "İlk yarıdaki takıma takviyelerle ilgili düşüncemiz var. Futbol basittir ve biz de öyle yönetiriz. Takım kurmak da çok önemli. Şu anda 31 oyuncu ile antrenman yapıyor. Cristobal Jorquera sakatlığı sebebiyle bizle değil. Biz tekrar Bursaspor takımı kurmaya çalışıyoruz. Takım böyle de kazanacağına inanıyoruz. Savunma yönü güçlü bek futbolcu da bekliyoruz. 4-5 oyuncu katıldığında takımın 11’inden yüzde 50’si değişmiş oluyor. Bursaspor bu sene hedefini tutturabilir mi bilmiyoruz ama biz gelecek sezonun da planlamasını yapıyoruz. Takım lideri olarak futbol aklının nasıl olması gerektiğini biliyorum. Ama bütçeyi de doğru yönetmek gerekiyor. Maddi anlamda zorluklar yaşıyor. Gönderilebilecek oyuncular da bunu yaşıyoruz. Takımımı yapılandırırken de ödenebilir bir süreklilik sağlama çabasındayız" yorumunda bulundu.

"Ben hiçbir oyuncuyu kaybetmek istemiyorum"

Erhan Erentürk ve Taha Altıkardeş’e yapılan eleştirilere de değinen Tamer Tuna, "Bireysel olarak, teknik olarak eleştirilecek birçok oyuncu olabilir. Bursaspor’un sorumluluk almış oyuncuları eleştirilmiş. Bu olayları takip ettik. Ben hiçbir oyuncuyu kaybetmek istemiyorum. Oynasa da oynamasa da fark etmez. Taraftarımız en güçlü yanımız. Taraftarımız eleştirdiği gibi sahip çıkmasını da biliyor. Daha önce de çok gördük. Performans yükselebilir. Sadece Erhan Erentürk için değil çok iyi genç kaleciler geldiğini söyleyebilirim. Yetenekli oyuncular mevcut. Erhan Erentürk ve Taha Altıkardeş gayet iyiler" dedi.

Genç teknik adam Adanaspor maçında kadroya almadığı Zalazar’la ilgili ise, "Çok açıklayamadığımız bire bir görüşmeler oluyor. İhtiyaç duyduğumuzda oynatıyoruz. Ofosu’da da yaşadık bunu. Sözleşme bitiş dönemine kadar her ihtiyaç duyulduğunda o futbolcu oynar. Zalazar ve Tim Matavz’la ilgili gelişmeler oldu. Konuşmalarımız da oynadı. Oyuncu mental olarak hazır değilse olmayabilir. Taha Altıkardeş’in yokluğunda Zalazar oynayabilir. Şu andaki dönem kritik bir dönem. Sonuçlardan bağımsız yönetmek zorundayız. Oyuncu seçimlerim de önemli" diyerek sözlerini tamamladı.