Bugün sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.00´da başladı. 165 dakika süren sınav saat 13.00'te sona erdi.

Peki sınav sonrası adayların yorumu ne oldu? YKS'nin ilk oturumu olan TYT zor muydu yoksa kolay mı? Eğitimci Adil Kurt değerlendirdi.

"TÜRKÇE SINAVI ÖĞRENCİYİ YORMUŞ"
Kurt, "Maçın birinci devresi bitti. İlk devre beklediğimiz kadar zor geçmedi. Geçen yıl ilk sınavda öğrenciler matematikte zorlanmıştı ve motivasyonları düşük bir gün geçirip AYT'ye girdiler. Matematikte yine zorlandılar. Bu bir sıralama sınavıdır. Nasıl sorarsanız sorun bir sıralama yapıyorsunuz dolayısıyla soruların zorluğunun kolaylığının bir önemi yoktur. Ancak bugünkü sınav öğrencilerimizin geri dönüşlerine göre, Türkçede 7 tane dil bilgisi sorulmuş, paragraf, yorumlama, terim, kelime anlamı, anlam bilgisi yoğun sorulmuş ve uzun olmuş. Şıklarda çeldiriciler olmuş, Türkçe sınavı öğrenciyi yormuş. Sınav bir performanstır, öğrenci Türkçeden başlayıp yorgun devam ettiyse belki sosyalde zorlanmış olabilir. Bu sene sınavın en çok zorlayıcısı Türkçe sınavı olmuştur. TYT'yi belirleyici kısım olacak. TYT yüzde 40'tır ama TYT'yi geçen yıl matematik belirlemişti" dedi.

MATEMATİK SORULARI GEÇEN YILA GÖRE DAHA KOLAY
Kurt, matematik sınavının geçen yıla göre daha iyi sonuç geleceğini anlatarak, "Yapılabilir sorular var. Rasyonel sayılar, ondalık sayılar, işlem gerektiren, problem kurmayla ilgili sorular var. Bu soruların içerisinde öğrenci okuduğunu net anlayacak. Şu çok önemli; matematikte soruyu okuyorsunuz, anlaşılması güç oluyor. Matematiği değil orada başka bir şeyi sorguluyorsunuz. Çocuğa matematiği sorgulayacak bir bilgiyle soru sormalısınız. Yalın, Türkçesi çok net ve açık olmalı. Çocukların bize söylediği geçen seneki anlaşılması güç olan soru modeli olmadan fazla olmadan denklem kurarak yapılıyor. Matematikteki bazı soruların öğrencilere zor gelmesinin temel nedeni, lise sondaki öğrenci ilkokul kafasıyla soru çözüyor. Lisede modelleme öğreniyor, değişken öğreniyor. O değişkenle soru çözmesi gerekiyor. Öğrenci değişkeni 7'nci sınavda öğreniyor. 7'den sonra 9-10-11 devam ediyor. Somuttan soyuta geçiş devresini iyi yaparsa öğrenci matematik eğitimini yaparken teorik işlemeli. Sabahtan akşama soru çözerek matematikte başarılı olması mümkün değil. Öğrenci eğitimini düzgün yaptıysa, kitap okuduysa, makale okuduysa, kompozisyon çalışması yaptıysa bunlar bile matematikte etkilidir. Sınava hazırlanan bir öğrenci mutlaka kitap okumalı" diye konuştu.

Başkan Aktaş, öğrencilerle tecrübelerini paylaştı Başkan Aktaş, öğrencilerle tecrübelerini paylaştı

TYT adaylarının Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 soru olmak üzere 120 soru için 165 dakika süreleri oldu.sym

Pazar günü ise 2'nci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10.00´da; 3'üncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 15.30´da yapılacak. Sınavın başlama saatinden sonra gelenler içeriye alınmayacak.

TYT'YE 12 BİN 545 ENGELLİ ADAY GİRDİ
Her sınav merkezinde en az bir olmak üzere YKS'de 208 sınav merkezinde sadece engelli adaylar için toplam 309 bina ayrıldı. Bu binalarda engel gruplarına göre oluşturulan tekli ve toplu salonlarda TYT'ye 12 bin 545 engelli aday girdi.

ADAYLAR SAAT 10.00'DAN SONRA SINAV BİNALARINA ALINMADI
Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruluyor.

Sınavlarda, maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmadı, sınav binası girişlerinde adaylara sadece dezenfektanlı mendil verildi. Sınav görevlileri ve adaylardan isteyenler, kendi maskeleriyle sınava geldi.

Covid-19 pozitif durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü sınav günü atandıkları sınav binası girişindeki görevlilere teslim eden adaylar, sınav binasında sadece Covid-19 pozitif durumu olan adaylar için hazırlanan yedek sınav salonlarında sınava alındı.

TYT'ye geçen yıl 2 milyon 607 bin 903 aday başvurmuştu.

YKS'DE BU YIL BARAJ KALDIRILDI
YKS'de bu yıl baraj kaldırıldı. TYT'de 135 dakika olan süre, 165´e çıkarıldı. Adayların yerleştirme puanının hesaplanabilmesi için TYT'deki testlerden birinden 0,5, AYT´de de yine testlerden en az birinden 0,5 ham puana sahip olmaları yeterli olacak.

BU SINAV BAŞARI SIRALAMASINA DAYALI
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu yıl YKS'ye 3 milyon 250 bin adayın gireceğini hatırlatarak, "Bu sınava girecek müstakbel meslektaşlarımıza başarı dilemek istiyorum. Arzu ettikleri programı umarım kazanmış olurlar. Bu sene pandemiden sonraki ilk sınav olacak. Maskesiz öğrencilerimiz kendi içinde rekabet edecekler. Türkiye'de 1 milyona yakın bir kontenjan var. Bu kontenjan için 3 milyon 250 bin adayımız üniversite sınavında yarışacaklar. Sınav başarı sıralamasına dayalı bir sınavdır. Yani bu sınavda kim daha fazla soru çözer, kim daha fazla başarılı olursa sınav sıralaması ona göre teşekkül edecektir. Bu açıdan sınavın başarı sıralamasına dayalı olduğunu unutmamaları lazım" dedi.

DAHA ÇOK SORU ÇÖZMELERİ İÇİN SÜRE UZATILDI
Sınav süresinin 30 dakika uzatıldığını kaydeden Özvar, "Biz YÖK olarak daha önce ilan ettiğimiz gibi bu önemli sınavda, süreyi 30 dakika kadar uzattık. Bunu öğrencilerimiz için; sorularla daha fazla meşgul olmaları, daha fazla çözmeye çalışmaları, biraz da streslerini azaltmaları maksadıyla böyle bir karar aldığımızı bilmenizi isterim. Bu sınavın 30 dakika uzamasının sınav sorularının kolaylığı ya da zorluğuyla hiçbir alakası yok. Sınavdaki soruların zorluğu ya da kolaylığı bu soruları hazırlayan hocalarımızın, soru hazırlama tarzıyla alakalı. Bizler de soruları bilmiyoruz, bizim için de tam bir merak konusu. Sınavdan sonra soruların durumunu, kolaylığını, zorluğunu birlikte tartışacağız, birlikte değerlendireceğiz" diye konuştu.t25_yks-sinav-yorumlari-2022--478

GEÇ KALAN ÖĞRENCİNİN YARDIMINA POLİS KOŞTU
Niğde’de Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) geç kalan öğrencilerin yardımına polis ekipleri yetişti.

İl Emniyet Müdürlüğü motorize trafik ekipleri, TYT'ye girecek olan ancak geç kalan ya da okulunu bulamayan öğrencilerin yardımına yetişti. Özellikle trafik motorize ekipleri, bazen bir bazen de iki öğrenciyi motosikletlerine alarak gidecekleri okullara zamanında ulaştırdı.

Kaynak: Haberturk.com