Dün, Rusya'nın Mariupol'deki bir camiyi bombaladığı ve camide çocuklar ve Türklerin de sığındığı iddia edilmişti.

Amerikan mirası klasikler Amerikan mirası klasikler

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, vurulan caminin Mariupol'deki Kanuni Sultan Süleyman Camisi olduğunu doğruladı.

Caminin bodrum katına 34'ü çocuk, 86 Türk sığındı. Haber Global'e konuşan yerel kaynağa göre, cami hem dün hem de bu sabah bombaladı.

Bölgede internet erişimi olmadığı için bilgi akışı sağlanamıyor. Can kaybı ya da yaralı olup olmadığı henüz netleşmedi. Caminin hala ateş altında olduğu, çatışmaların giderek camiye yaklaştığı belirtiliyor. Caminin eski imamı Said İsmailov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kanuni Sultan Süleyman Camisi, Ukrayna'daki en güzel yheni camilerden biridir, Ruslar şimdi onu yıkıyor. İletişim yok. Camiye sığınanlara ne olduğu bilinemiyor" ifadelerini kullandı.

CAMİDE HASAR YOK

Zor şartlar altında canlı yayına bağlanan Kanuni Sultan Süleyman Cami Dernek Başkanı İsmail Hacıoğlu ise şu açıklamayı yaptı:

"Mariupol’de 86  Türk vatandaşımız ve onların akrabaları var; bunların 30'u camide bekliyor. Tahliyeler bugün yapılacak, otobüsler yolda. Caminin 700 metre ilerisine bir roket düştü, ilerideki mahallelerde çatışmalar var. Camide şu anda bir hasar yok. Vatandaşlarımız içinde yaralı yok. Sadece bir hastamız var o da bu olaylardan önce felç geçirmişti. Kara yolu ile yapılacak tahliye işlemleri, rotamız belirli ancak şu an söyleyemem." 

whatsapp-image-2022-03-12-at-12-fi3q-622c82da753e5