Bir abla yatağa bağımlı kardeşini daha rahat taşıyabilmek için Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi Makine Teknolojileri ve Elektrik Elektronik öğrencilerinden kendilerine elektrikli cihaz yapmasını istedi. Gelen talep üzerine öğrenciler; elektrikle çalışan ve yatağa bağımlı hastaların daha rahat ihtiyaçlarını girebileceği cihaz tasarladı. Elektrikli cihaz, yürüyemeyen yatalak hastayı elektrikli aparatı sayesinde bulunduğu yerden kaldırıp taşıyor. Düşük bütçe kullanılarak öğrenciler tarafından tasarlanan sandalye, hasta yakınlarına teslim ediliyor. Bu cihaz sayesinde hastalar yakınlarına daha az yük olarak rahat rahat lavaboya gidip gelebiliyor.

AW586450_02

Gelen talep üzerine böyle bir cihaz tasarladıklarını ifade eden Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Cengiz Korucu, "Bir abla okulumuza gelerek engelli kardeşini taşırken zorluk çektiğini ve onu zorlanmadan taşıyabileceği cihaz yapmamızı istedi. Okulumuzun Makine Teknolojileri ve Elektrik Elektronik bölümü öğrenci ve öğretmenlerimizin desteğiyle bedensel engelli bir kişiyi yatağından lavaboya, oradan tekrar yatağına taşımak için bir cihaz tasarladık" dedi.

AW586450_05

Engellilerin hayatını kolaylaştıracak böyle bir cihaz yaptıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden öğrenciler, "Tasarladığımız bu cihaz sayesinde engelli kardeşlerimiz lavaboya daha rahat gidip gelebilecekler. Yakınlarına daha az yük olacaklar, onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz" şeklinde konuştu.

AW586450_04AW586450_03AW586450_07

AW586450_06