Kestel ilçesi Narlıdere köyünde yaşayan Ahmet Serçe’nin bahçesine puhu kuşu düştü. Vatandaş yaptığı incelemeler sonunda kuşun kanadının kırık olduğunu görünce, hemen DOĞADER’i arayarak haber verdi. Dernek yetkilileri ise resmi kurumlarla irtibata geçerek haber verdi. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ve dernek üyeleri kuşun bulunduğu bahçeye giderek yaralı hayvanı kurtardı. Yaralı kuşu zarar vermeden kurtaran dernek üyeleri hayvanı yetkili kurumlara teslim etmek için yola çıktı.

AW634117_02

Duyarlılığından dolayı vatandaşa teşekkür ettiler

Yaralı kuş ihbarı aldıklarını ifade eden Murat Demir, "Ahmet bey bize internetten ulaşmış bize haber verdi. Biz de kuşun nadir bir tür olduğunu anladık. Hemen yetkili kurumlara haber verdik. Kendi imkanlarımızla kuşu kurtarmaya geldik. Nadir tür olan puhu kuşunu kurtardık. Kuşun kanadı kırılmış Ahmet bey kuşa bir zarar gelmesin diye her türlü önlemi almış biz kuşu kurtarıp yetkili yerlere teslim edeceğiz. Tedavisi burada yapılacak kuş sağlığına kavuşacak diye umut ediyoruz" dedi.

AW634117_03

Bahçesinde yaralı bir kuş gördüğünü belirten Ahmet Serçe ise, "Hiç görmediğim bir türdü, baykuşa benziyordu ama ondan daha büyüktü, internetten numarasını bulup DOĞADER’i aradım. Onlar da sağolsunlar gelip kuşu yakalayarak yetkili yerlere ulaştıracaklar" şeklinde konuştu.

AW634117_04

AW634117_06