Geçen gün sessiz sedasız bir duyuru yayımladı Frutti Extra Bursaspor sosyal medyası. Duyuruda, “…Kulübümüzde altyapının başına üç yıl  süreyle Ahmet Gürgen getirilmiştir..” diyordu. Ahmet Gürgen’i basketbolla ilgilenenler iyi tanır ama bilmeyenler hemen öğrendi kim olduğunu. Ahmet Gürgen Türk Basketboluna yıldız oyuncu yetiştirme uzmanı olarak kısaca tarif edilebilir. Kendisine peşinen hoş geldin Bursasporumuza demek isterim. Herhalde altyapının önemini devamlı tekrarlayan biri olarak bu yaşananlara en çok ben seviniyorum.

Kimdir peki Ahmet Gürgen.

Ahmet Gürgen, 1971 yılında Bandırma’da dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın oğlu olan Gürgen 12 yaşında boyunun da uzun olması avantajı ile Bursa’da Tofaş Kulübünde basketbola başladı. Sırasıyla, Tofaş, Beslen, Antbirlik, Oyak Renault ve Mülkiye kulüplerinde sürdürdüğü oyunculuk kariyerini yaşadığı sakatlıkların da etkisi ile çok erken bir şekilde 26 yaşında sonlandırmak zorunda kaldı. 

2001’de doğduğu şehirde ciddi bir yapılanma içerisinde olan Banvit Basketbol Kulübünde antrenörlük yapmaya başladı ve yaklaşık 20  sene boyunca burada çalışmaya , daha doğrusu hünerlerini sergilemeye devam etti.  Kendisi bir röportajında o dönemi, “…Erdek’te iş kurmayı düşünürken, o zamanlar yeni bir kulüp olan ve yeni oluşum içindeki Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç ile görüşmemiz sonucunda, düşüncelerimizin ve ideallerimizin örtüştüğünü gözlemledik ve antrenörlük kariyerim bu şekilde başladı….” diye anlatmıştır. 

O dönem, Ahmet Gürgen müthiş bir çalışma ile İzzet Türkyılmaz, Şafak Edge, Erol Can Çinko, İbrahim Yıldırım, Talat Alp Altunbey’in yetişmesinde başrolü oynamış ve Türk Basketbolunun geleceği için çalışmaları ilk bu oyuncularla şekillenmeye başlamıştır. 

Kısa bir zaman içinde “..Adam olacak oyuncuyu kokusundan tanır..” yakıştırması yapılan Ahmet Gürgen, oyuncu seçimlerinde sezgilerinin kuvvetli olmasının yanında, bu çalışmanın ekip çalışması olduğuna da inanmakta ve tek adam olmak değil, iyi ekip olma ülküsü ile hareket etmektedir. 

Ahmet Gürgen, başarısının sırlarını verdiği röportajında da şunları açıklamaktadır:  “…. Benim antrenörlük anlayışıma göre, bir oyuncunun gelişiminde en önemli nokta onun fiziksel ve zihinsel özellikleri doğrultusunda yapacakları hatalara karşı hazırlıklı olup yeterli süreyi vermelisiniz. Ben kendi adıma her oyuncunun antrenman ve maç yaşını, gelişen duygusal zekasını hesaplayarak yaptıkları hataları tolere etmede çok sabırlı olmaya çalışıyorum. Tabii ki zorluklarıda var. Aile içerisinde bir çocuk yetiştirirken nasıl zorluklar yaşanıyor ise biz de o tarz sorunlar yaşıyoruz. Ben bunu biraz sosyal hayattaki değişime bağlıyorum. Gelişen teknoloji insan hayatını kolaylaştırdığı gibi gençlerin sorumluluk alma yaşlarını büyüttü ve bir bakıma onları tembelleştirdi. Bizim de bunun farkında olarak genç oyuncular ile konuşarak, sorumluluk alma yaşlarını daha aşağıya çekme konusunda yardımcı olmamız gerekiyor…” 

Ahmet Gürgen, Banvit’in pilot takımı Genç Banvitliler ile 2.ligde 2010-2011 senesinde bir çok kişinin hayal bile edemediği bir başarı göstererek, şampiyonluk yaşadı.  Bu aslında antrenörlük kariyerinin en güzel ilk meyvesi idi. Sonrasında bir ara aktif antrenörlüğü bıraksa da Banvit’te oyuncu izleme, takım analistliği gibi her aşamada görev alan Gürgen, yıllarca Altyapı Koordinatörlüğü ve Bandırma Kırmızı Başantrenörlüğü görevini yürütmüş, 2016-2017 sezonunda Bandırma Kırmızı ile 2 yıllık TBL macerası sonrası Bandırma ekibinin ana takımı olan Banvit'te head koç olarak göreve başlamıştır. 12 haftalık BSL tecrübesinin ardından rotasını tekrara alt yapıya çeviren Gürgen, Nihayet, 2018-2019 sezonunda A Takım Başantrenörlüğüne getirilmiştir. 

Kurulduğu günden itibaren Banvit Basketbolu Kulübü organizasyonu içinde yer alan ve Turuncu Yeşillerin altyapı fabrikası haline dönmesinde önemli pay sahibi olan Ahmet Gürgen, Türk basketboluna bir çok oyuncu kazandırdı. Banvit Basketbol Kulubü, Ahmet Gürgen’in Altyapı Koordinatörü olarak görev yaptığı dönemde çıktığı 10 altyapı final organizasyonunun 6’sında mutlu sona ulaştı. Gürgen, U17 milli takımı ile de Arjantin’de düzenlenen Dünya Şampiyonasında mücadele etmiş, orada da Dünya 5.si olarak dönmeyi başarmıştır. 

Ahmet Gürgen, Son dönemin en önemli oyuncuları olan , başta NBA yıldızı  Alperen Şengün, Şehmus Hazer, Furkan Haltalı, Sadık Emir Kabaca, Rıdvan Öncel, İsmail Cem Ulusoy, Tolga Geçim, Ragıp Berke Atar, Erkin Şenel, Erkan Yılmaz, Erhan Osmani, Alperen Demir Hakan Sayılı, Metehan Akyel gibi bir çok genç yeteneğin bulunması ve yetiştirilmesinde başrol oynamıştır. 

Frutti Extra Bursaspor yönetimi tüm Bursa şehrini heyecanlandıran bu hamlesinde aslında, sadece basit bir Altyapı hamlesinden öte, Bursa basketbolunun şahlanışının habercisi olacak bir hamle yapmıştır. Bu hamle, Bursa Basketbolunun altın çağlarına dönüşünün habercisidir. 

Çeşitli yazılarımda Altyapının önemini ifade etmekte ve bunu da Bursaspor Yönetimindeki dostlarımla da konuşmaktaydım. Doğrusu daha iyisi olamazdı. Ahmet Gürgen Hoca ile harika bir yola çıkıldı. Bunun devamı için tüm şehir Hocanın arkasında olacak ve ona destek olacaktır. 

Ahmet Hoca Bursa Basketbolunun dinamiklerini de iyi bilen biri olarak, öncelikle Bursa’daki alt yapı kadroları, hocaları, oyuncuları ile sonrasında Başkan Sezer Sezgin’in dediği gibi tüm Türkiye sathında yetenek avına çıkacak, nihayetinde kendi yetenek kaynağımız Timsah Yuvası ile kalıcı başarıların temelini atmış olacaktır. 

Hep dillendirdiğimiz Altyapı hamlesi başlangıç olarak harika başlamış oldu. Ahmet Hocam size hep destek, tam destek, merak etmeyin. Şimdiden altyapı maçlarında hiç kimsenin alışkın olmadığı seyirci desteği ile bile garanti, inanamayacaksınız. 

Bu arada bu yazımı kaleme aldığım anda, bir beklenen haber daha geldi Bursaspor’dan. Nedim Yücel ile 3 yıl daha diyordu, kulüp duyurusunda.  Adam gibi adam, Nedim Yücel, bugüne kadar olan dönemde Avrupanın zirvesini gösterdi bizlere. Sanırım hedefler büyüyecek. Artık işi daha zor. Umarım altyapıdan gelen yıldızlarla işi daha bir kolaylaşır artık. Ben Nedim kardeşimizin Bursaspor Basketbol için gece gündüz çalıştığına bizzat tanık oldum. Burada ne kadar mutlu olduğunu da biliyorum. 3 yıllık imzanın sadece basit bir prosedür olduğuna eminim. Nedim Yücel ile Bursaspor adı artık kolay kolay ayrılmayacaktır. Camiamıza hayırlı olsun