Son yazımda Avrupa duy sesimizi derken, aslında çok da büyük bir basketbol bilgisi ile yapılmış tahmin  değildi bunlar. Gümbür, gümbür gelen bir sonucu birkaç hafta öncesinde, bu köşede sizlerle paylaşmış olduk sadece. Nitekim, o yazıdan sonra Frutti Extra Bursaspor Avrupa’da hiç kaybetmedi. Dün de Almanya’da ULM karşısında müthiş bir oyunla galip geldiği  maç sonucunda grubunda 6.sıraya çıkmak suretiyle son maçlar öncesinde bir üst tura çıkmayı da garantiledi. Avrupa’nın en kaliteli ligi Euroleague’in bir alt ligi olan ve büyük bütçeli takımların mücadele ettiği Eurocup’ta bunu sadece ikinci senesinde yapıyor olmak büyük bir başarıdır. Bu sonuçla tüm şehrin gurur duyması gerekir. Hele rakiplere göre çok küçük bir bütçe ile başarmak tarifi mümkün olmayan bir gururdur bilen için.

Frutti Extra Bursaspor sadece Avrupa’da değil, ING Süper Lig’de de fırtına gibi esmeye devam etti. En son ligin başarılı ekibi Daçka’yı hem de kendisine çıkarılan tüm zorluklara rağmen yenmeyi başardı ve playoff için de önemli bir virajı geçmiş oldu.

Daçka maçının neden Tofaş Salonunda oynanmadığı hususunda Kulüp kısa bir açıklama ile “elimizde olmayan sebeplerle” diye açıklama yapsa da,  hala bu kararın nasıl ve neden verildiği net anlaşılamadı maalesef.  Kulübün açıklamasından, Bursa Spor İl Müdürlüğünce alınan bir karar ile “Uluslararası Türk Teşkilatı Organizasyonu” isimli bir organizasyon nedeni ile, maçın Tofaş Spor Salonunda oynanamadığını öğrenebildik.

Zaten tam da bu nokta biraz ilginç: Türkiye’nin en önemli basketbol olayı olan ING Basketbol Süper Liginin bir maçı oynanacak iken, bu salonun yapılış amacına aykırı bir organizasyonu bu maçtan üstün tutan akla, Bursaspor’un öneminin anlatılamaması ya da anlatıldı ise muhataplarca anlaşılmaması hakkında düşünmeliyiz. Kaldı ki, söz konusu organizasyon için bir başka salon rahatlıkla bulunabilirdi. Ve tabi Türkiye Basketbol Federasyonunun bu hususta niçin devreye girmediği, girdi ise neden bir sonuç alamadığı sorgulanmalıdır. Neyse ki, bu önemli maç Bursaspor açısından kazasız belasız atlatıldı. Yoksa çok daha farklı tartışmalar başlayabilirdi. Bu tip tartışmaların hiç kimseye fayda sağlamayacağı ortadadır.

Bursa’da sporun gelişimine katkı verme anlamında çok önemli bir bürokrat olan Spor İl Müdürümüz Sayın Salih Başparmak’ın bundan sonra bu hususa özel bir itina ile yaklaşacağını, Valimiz Sayın Yakup Canpolat’ın Basketbol Süper Ligi karşılaşmasının bir daha organizasyona yakışmayan salonlarda oynanmaması için gerekli talimatları vereceğinden şüphem bulunmamaktadır. Hele ki, seyircisi ile bütünleşip, tüm Bursa’yı sevince boğan bu güzel takım için Bursa’yı yönetenlerin destekleri bundan sonra daha da önemli ve anlamlı olacaktır. Başkanımız Sezer Sezgin’e buradan bir önerim var. Spor Salonunda hiç göremediğimiz Valimizi ilk oynanacak maça çağırın Başkan. Valimiz bu ortamı görürse, bir daha asla kaçırmaz bu maçları.

Şimdi asıl zor dönem başlıyor. Şimdiye kadar hiçbir baskı hissetmeyen oyuncular, tüm hünerlerini rahatça sergilediler ve başarı kendiliğinden geldi. Bundan sonra seyircinin de camianın da beklentisi arttı. Nedim Yücel başta olmak üzere, harıl harıl çalışıyor, bunu yakından takip ediyorum. Ama artık işler zorlaştı. Hedef büyüdü. Bu oyuncular da stresi doğurabilir. Seyirciler olarak buna göre desteğimizi her zamankinden fazlası ile vermemiz gerekir.

Bu sene gidilebilecek yere kadar gidecek Frutti Extra Bursaspor,  Ama asıl büyük hedefler seneye konacak gibi. Bir hayalimiz var diye başlayan serüvende bu sene müthiş bir kademe atlandı ve daha büyük hedeflere doğru yola çıkıldı. Seneye ise bu çabalar asıl meyvelerini verecek diye düşünüyorum.

Yine de bu sene seyircisinin önünde yenilgi görmesi sürpriz olacak hale gelen bu güzel takım Bursa şehrini Tofaş Salonuna çekmeye devam edecek. Tüm bu anlatımlara rağmen, bambaşka büyük başarıları bu sene izlersek şaşırmayacak hale de geldik doğrusu. Ümidimiz hep var.

Kanımca bu noktada Yöneticilerin hiç vakit kaybetmeden benim “Timsah Yuvası” diye adlandırdığım alt yapı çalışmasını başlatması gerekiyor. Futbolun Vakıfköyü varsa, basketbolun da Timsah Yuvası olacak, bundan kaçış yok.

Bunun için Bursa aynı futbolda olduğu gibi çok güzel bir iklimin içinde. U14 den başlayarak, U18 e kadar çok yetenekli gençler var şehrimizde. Geçen aylarda U16 finalinde Tofaş Salonu tıklım tıklım olmuştu, mesela. İzlemeyenlere ara sırada bu altyapı maçlarını izlemelerini tavsiye edebilirim. Frutti Extra Bursaspor buralara eğilmeye başlamalı. Zira bu bahsettiğimiz yaş gruplarında şimdilik çok eksik durumdalar. Bunun değişmesi için bu sene bitmeden düğmeye basmak gerekir.

Bilindiği üzere  Tofaş’ın itici gücü hep altyapısından çıkardığı değerler olmuştur. Tofaş demek altyapıdaki başarılar demektir. Altyapısının başına geçirdiği Samir Seleskoviç gibi müthiş bir basketbol adamı ile yola devam eden Tofaş bu faaliyetleri ana konusu gibi sahiplenmektedir.  Türkiye’de Efes, Karşıyaka, şu anda kapansa da bir ara Banvit bu gücü yukarı taşımış kulüplerdi. Frutti Extra Bursaspor, sportif başarıları elde etmekle yetinmemeli, altyapıda da çalışmaları hızlandırmalıdır. Bunun için Spor okulu ordusu ile harekete geçse de, seneye bu konuda da güçlü U14, U16, U18 takımları ile Türkiye Şampiyonalarına katılması ve A takıma daha çok alt yapı oyuncumuzu göndermeyi başaracak Timsah Yuvası hayal ediyorum. İnşallah bu olacaktır. Nedim Yücel’in takviminde var, bunu arada kendisi ile konuşuyoruz. Altyapı için kendisinin planları kaç sene öncesinde başladı biliyorum, meyvesini artık vermeye başlayacağını umuyorum.

Tabi hedefler büyüyünce, bir konu daha çıkıyor karşımıza. O da Timsah Arena. Tofaş Salonunda bile misafir olan Frutti Extra Bursaspor, en kısa zamanda tüm şehir dinamiklerinin yardım ve desteği ile kendisine ait müthiş bir salonu haketmektedir. Bir yaşam alanı gibi organize edilecek bu Timsah Arena, Avrupa başarıları hayal eden bir kulübün kanımca hayallerinin başında olmalıdır.

Sonuç olarak, Çekirge Spor Salonunda başlayan hikaye Frutti Extra Bursaspor’un başrolde olduğu büyük bir başarı öyküsüdür. Bundan sonra bu öykü ile yetinmeyip büyük düşünen Yöneticilerimiz ile altyapının güçlenmesi için çaba harcanmalı,  yeni sezona yakışır nokta transferler ile hedef büyütülmeli ve tabi “Timsah Arena projesi”  için şehir dinamikleri hareketlendirilmelidir.

Son sözüm de büyük Bursaspor seyircisine: “ Bu güzel takımı salona gelip destekleyin, inanın büyük bir keyif alacaksınız…”

Salı akşamı rakip Buducnost karşısında üst tura çıkmayı garantilemenin rahatlığı ile Salondayız.

Keyif yapmaya devam…