Sevgili Dostlar; İkinci el otomobil pazarında fiyatlamalar, fırsatlar, doğru ikinci el alım zamanı ve pazarın genel durumu bugünkü yazı konumuz.

İkinci El Otomobil Pazarında Fiyatlamalar

Geçtiğimiz 10 aylık dönem içinde pazarı değerlendirdiğimizde, virüsün çok ciddi etkilerini yoğun bir şekilde görmekteyiz. Pandeminin hızlı zamanlarında, başta Almanya olmak üzere, otomobil üretiminin durdurulmasından sonra, ülkemizde ciddi manada sıfır araç tedarik krizi yaşandı. Az sayıda gelen sıfır araçlara akın eden fırsatçılar, (ellerinde biraz sermayesi olan insanlar) malum ikinci el otomobil sitelerinde, sıfır araç ilanları altında, olmayacak fiyatlara satma yarışına girdiler. Bu arada devletten gelen ötv düzenlemesi ile, zaten artan fiyatlar akıl almaz noktalara geldi. Fırsatçıların unuttuğu bir konu vardı; Üretim ne zaman başlayacak? İki üç ay süren üretim kapanmasından sonra, tedarik sorunlarının da çözülmesi ile, sıfır araç otomobil showroomlarında boy göstermeye başladı, 2020 yıl sonuna doğru Euro ve Doların yaşadığı geçici düşüş sıfır araç fiyatlarına düşüş şeklinde yansıdı. İkinci el otomobil sitelerindeki sıfır otomobiller hem model yılı 2020 hem de 2021 yılı fiyatından pahalı kalmıştı. Güzel ülkemdeki tüm krizlerden en çok etkilenen, her zamanki gibi orta ve dar gelirli vatandaşlarımız oldu. Yukarıdaki anlattığım konulardan ötürü ikinci el sitelerinde ki araçların fiyatları domino etkisi ile yukarıda kaldı. Bunu gören diğer ikinci el araçların sahipleri de sisteme yeni girdikleri araçlarını doğal olarak yüksek fiyatlı bir şekilde sisteme dahil ettiler. Malum sitelerde ikinci el araçlardaki fiyat istikrarsızlığının ve yüksek fiyatın ana sebeplerinden bir tanesi budur.

Fırsatlar ve Zamanlama

İçinde bulunduğumuz dilim ikinci el araç alımı için tam anlamı ile doğru bir zaman dilimi olduğu kanaatindeyim. Yükselen kurlar ile artan sıfır araç fiyatları yüzünden sermaye yönünden kuvvetli olmayan ikinci el araç sahiplerinin çoğu, araçlarını maliyetlerine yakın ellerinden çıkarmak istediklerini bilmekteyiz. Bu konuya istinaden ikinci el araç almak isteyenlere önerim birikimlerini koruyup, mevcut ekonomik durum gereği, kredili ikinci el araç tercihlerini bir an önce yerlerine getirmeleridir. Devir hızlı bir şekilde mal alımı yönünde olmalıdır.

Mevcut Plastik ve Polimer Krizi

Konu ile alakalı görüştüğüm sanayiciler, otomotiv sektöründe plastik ve polimere dayalı bir hammadde krizi yaşanmaya başlayacağı hakkında görüş bildirmektedirler. Hatta bazıları bu krizin şimdi den başladığını söylemekte. Otomobil üretiminde kullanılan bu temel hammaddelerin tedarik veyahut maliyetlerinin yükselmesi, sıfır araç üretiminde bir sekmeye yada maliyet bazlı bir fiyat yükselişine sebebiyet verebilir.

Sevgili Dostlar okuduğunuz üzere gerek ikinci el gerek ise sıfır araçlar da gücümüzün yettiğince alım yönünde karar vermek ve bu kararı elimizdeki sermayeye dokunmadan yapmak an bazında gayet akılcı bir şekilde gözükmekte.